Back To Top
Julian Assange'a yeniden tecavüz soruşturması

Julian Assange'a yeniden tecavüz soruşturması

 - Son Güncelleme: 13.05.2019 Pazartesi 15:23
Julian Assange\'a yeniden tecavüz soruşturması
- A +

İsveçli savcılar, Wikileaks kurucusu Julian Assange hakkındaki tecavüz soruşturmasının yeniden başlatılmasına karar verdi.

İsveç Kamu Davaları Savcısı Eva-Marie, Wikileaks kurucusu Julian Assange hakkındaki cinsel saldırı dosyasını yeniden açma kararı aldıklarını duyurdu.

Konu hakkında basın açıklaması yapan Savcı Marie, Assange'ın 2012'de iki İsveçli kadına cinsel saldırıda bulunduğu şüphesinin mevcut olduğunu ve bunun için bir ön soruşturma yapılması gerektiğini söyledi.

İsveç'te daha önceden görülen davalara katılmadığı için Assange'ın zorla getirilmesi yönünde tutukluluk emri çıkaracağını kaydeden İsveçli savcı, "Assange'ın İngiltere'deki yargılanması bittikten sonra tutuklama emri çıkartarak İsveç'e iadesini isteyeceğim.'' ifadelerini kullandı.

Assange'ın İsveçli avukatı Per E Samuelson ise İsveç devlet televizyonu SVT'ye yaptığı açıklamada, kararın utanç verici olduğunu söyledi. Samuelson, 10 yıl önce yaşanan ve kapanan bir davanın yeniden açılmasının anlamsız olduğunu vurgulayarak, 'İsveç adına alınan karar utanç verici." dedi.

NE OLMUŞTU?

Wikileaks kurucusu Assange, Haziran 2012'de, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç'e iadesi gündemdeyken Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. 

Assange, 2012'den beri kaldığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde 11 Nisan'da gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten" tutuklanmıştı.

STOCHOLM/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN