Back To Top
Rusya'dan Saudi Aramco'ya yatırım sinyali

Rusya'dan Saudi Aramco'ya yatırım sinyali

Rusya\'dan Saudi Aramco\'ya yatırım sinyali
- A +

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Dmitriyev, Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun ilk halka arzına (IPO) yönelik yatırım konusunu istişare ettiklerini açıkladı.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kiril Dmitriyev, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Saudi Aramco'nun 'cazip ve istikrarlı' bir şirket olduğunu belirtti. 

Suudi şirketin, Rusya'daki çeşitli yatırımcıların ilgisini çektiğine işaret eden Dmitriyev "Rus yatırım bankaları ve emeklilik fonları, Saudi Aramco'nun IPO'suna yönelik yatırım konusunu istişare ediyorlar. Söz konusu istişareler yatırımın şekline ve hacmine dair yürütülüyor" dedi.

Rus ekonomisinin halihazırda yüksek oranda petrol ve enerji sektörüne bağlı olduğunu vurgulayan Dmitriyev, "Bu nedenle Rusya'dan Saudi Aramco'ya yönelik büyük bir yatırım beklemiyoruz. Zira yatırımlarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Saudi Aramco'nun IPO'su için gerekli onay 3 Kasım'da verilmişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Aramco'nun yüzde 5'inin halka arzı sayesinde yaklaşık 100 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediklerini açıklamıştı.

MOSKOVA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN