Back To Top
Şi'den 'Hong Kong protestocuları'na gözdağı: Parçalanmış vücutlar, kırılmış kemiklere dönüşecekler 

Şi'den 'Hong Kong protestocuları'na gözdağı: Parçalanmış vücutlar, kırılmış kemiklere dönüşecekler 

 - Son Güncelleme: 14.10.2019 Pazartesi 19:55
Şi\'den \'Hong Kong protestocuları\'na gözdağı: Parçalanmış vücutlar, kırılmış kemiklere dönüşecekler 
- A +

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "Çin'in herhangi bir yerinde ayrılıkçı aktivitelere girişenler, nihayetinde parçalanmış vücutlar, kırılmış kemiklere dönüşecek" diyerek, Hong Kong'da hükümet karşıtı protesto eylemleri yapanları ve Doğu Türkistan'daki Müslümanları hedef aldı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin'in herhangi bir yerinde ülkeyi parçalamaya teşebbüs edecekleri, "parçalanmış vücutlar, kırılmış kemiklere" dönüştürmekle tehdit etti.

Çin Merkezi Televizyonunun (CCTV) haberine göre, Şi, dün Nepal'deki temasları çerçevesinde, isim vermeden ayrılıkçı faaliyetlere girişenlere yönelik sert açıklamalarda bulundu.

Devlet Başkanı Şi, "Çin'in herhangi bir yerinde bölücü aktivitelere girişenler, nihayetinde parçalanmış vücutlar, kırılmış kemiklere dönüşecek.  Çin'i parçalamaya çalışanlara destek veren dış güçler de Çin halkı tarafından boş umutlara bel bağlayanlar olarak görülecek." ifadelerini kullandı.

Şi'nin açıklamalarının, Hong Kong'da hükümet karşıtı protestoların yapıldığı güne denk gelmesi dikkati çekti.

EN SERT AÇIKLAMA

Şi'nin ayrılıkçı teşebbüslere karşı tehditleri, Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi gibi devlet mekanizmalarının ötesinde "en üst seviyeden yapılan en sert açıklamalar" oldu.

19-10/14/c-1571045708.jpg

PROTESTOLAR HIZ KESMEDİ

Hong Kong'da haziranda Çin'e iade tasarısına tepki olarak geniş çaplı başlayan ve iadenin iptaline rağmen devam eden protestolar, geçen hafta cumartesi günü yürürlüğe giren maske yasağı sonrasında hız kesmedi.

Maske yasağı yasası, maske takanlara azami bir yıl hapis cezası ve 3 bin 200 dolar para cezası öngörüyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN