Finlandiya'dan NATO hamlesi

Finlandiya'dan NATO hamlesi

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının ardından Finlandiya, gündeme gelen NATO üyeliği hakkında kararını verdi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin, yaptığı ortak açıklamada ülkelerinin 'gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini' söyledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin, ülkenin NATO'ya üyelik sürecine ilişkin ortak açıklama yaptı. Finlandiya'nın, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında ittifakın büyümesinin önünü açarak NATO üyeliği için başvuruda bulunacağı bildirildi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin'in yaptıkları ortak açıklamada, "Artık karar verme anı yaklaştığına göre, parlamenter gruplara ve partilere de bilgi için ortak görüşlerimizi bildiriyoruz." ifadesi kullanıldı.

'GECİKMEDEN NATO ÜYELİĞİNE BAŞVURMALIYIZ'

Finlandiya'nın gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiği kaydedilen açıklamada, kararın alınması için gelecek günlerde adımların hızlandırılacağı aktarıldı.

Açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında ittifakın büyümesinin önünü açarak NATO üyeliği için başvuruda bulunulacağı duyuruldu.

Ortak açıklamada, söz konusu üyeliğinin Finlandiya'nın güvenliğini ve tüm savunma ittifakını güçlendireceği belirtildi.

İsveç'in de gelecek günlerde NATO'ya katılma kararını duyurması bekleniyor.

KREMLİN 'SONUÇLARI OLUR' DEMİŞTİ

Öte yandan Kremlin, İsveç ve Finlandiya'yı NATO'ya üye olmaları halinde bunun "askeri ve siyasi sonuçları" olacağı konusunda uyarmıştı.

Rusya Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olan eski Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, geçen ay Baltık bölgesindeki askeri varlığını Moskova'nın güçlerini genişletmeye zorlayacağını söylemişti.

Ancak analistler, Rus kuvvetlerinin Ukrayna'da çıkmazda olduğu göz önüne alındığında, İskandinav ülkelerine karşı askeri harekatın olası görünmediğini söylüyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN