İngiliz medyası duyurdu: Boris Johnson istifa ediyor

İngiliz medyası duyurdu: Boris Johnson istifa ediyor

Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın görevini bırakması için hükümetteki görevlerinden istifa eden milletvekillerine her gün bir yenisi daha eklenirken yeni atanan Maliye Bakanı Nadhim Zahawi'nin "Hemen şimdi git" çağrısı yaptığı öğrenildi. Sky News kanalı Johnson'ın bugün istifa edeceğini söyledi.

Sky News politika Editörü Beth Rigby’nin Britanya’da kabine kaynaklarından aktardığına göre, Başbakan Boris Johnson’ın ekibinden bazı isimler, 53’e varan hükûmet istifalarının ardından “zamanın dolduğunu” kabul etti.

Kaynaklar, yakınlarının Johnson’ı istifaya ikna etmeye çalıştığını, Britanya Başbakanı’nın bugün istifasını duyurabileceğini söyledi.

BBC de Britanya Başbakanı Johnson'ın bugün istifa edeceğini duyurdu.

Britanya basınında Johnson'ın görevi bırakması durumunda görevin potansiyel adaylarından biri olarak Dışişleri Bakanı Liz Truss görülüyor.

Britanya Başbakanı Boris Johnson, dün Kabine üyelerinden gelen baskıya rağmen görevine devam edeceğini söylemişti.

TACİZ SKANDALIYLA BAŞLAYAN İSTİFALAR

Britanya'da Sağlık Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak dün art arda istifa ettiklerini açıklamıştı. Javid, artık vicdanen görevine devam edemeyeceğini ve Johnson'a güven duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti. Sağlık Bakanı'nın istifa kararından kısa bir süre sonra da Maliye Bakanı Sunak istifa ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson'ın, Muhafazakâr Parti milletvekili ve partinin Grup Yöneticisi Chris Pincher'a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına rağmen, kendisine verdiği görevden dolayı "son derece pişman" olduğu açıklamasının ardından gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan daha önce yapılan açıklamada ise Johnson'ın Pincher'la ilgili taciz iddialarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Ancak, daha sonra Johnson'ın, 2019'da dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde Pincher'la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

JOHNSON KOVİD DÖNEMİ PARTİLERİ NEDENİYLE BASKI ALTINDAYDI

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle eleştiri ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, kendi partisinin bazı milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya yalan söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakâr Parti içinde 6 Haziran'da güven oylamasına gidilmiş ancak Johnson 148'e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Parti içindeki güven oylamasını kazansa da Johnson'ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN