Back To Top
Son dakika! Pompeo: Bölgedeki istikrarsızlıktan Erdoğan sorumlu

Son dakika! Pompeo: Bölgedeki istikrarsızlıktan Erdoğan sorumlu

 - Son Güncelleme: 17.10.2019 Perşembe 00:59
Son dakika! Pompeo: Bölgedeki istikrarsızlıktan Erdoğan sorumlu
- A +

Suriye'de terör örgütü YPG'yi destekleyen ABD'nin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Pompeo, "Bölgedeki istikrarsızlıktan Erdoğan sorumludur" dedi.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde terör unsurlarını yok etmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı 8'inci gününde başarı ile devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, harekatın durdurulması yönünde Türkiye'yi ikna etmek için yarın Ankara'ya gelecek olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşüp görüşmeyeceği tartışmalarının üzerine Pompeo'dan ağır çıkış geldi.

'ERDOĞAN'IN DURMASI LAZIM'

 

Pompeo, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın yarattığı durumla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme beklentisi içindeyiz. Başkan Trump bunu ABD hükümetinin en üst düzeyinde yapıp kendisiyle yüz yüzde görüşmemizin önemli olduğu hissiyatında; Erdoğan'ın durması lazım, Suriye'ye bu istilayı durdurması lazım.

Bu, pek çok devlet ve aynı zamanda devlet olmayan aktörün rol oynadığı karmaşık bir mesele, Suriye'deki duruma bir çözüm bulma arayışındayız.

İSTİKRARSIZLIKTAN ERDOĞAN SORUMLU

ABD'nin amacı ABD-Türkiye ilişkilerini koparmak değil, Türkiye'yi bu tür davranışlara girme kapasitesinden mahrum bırakmak.

ABD Suriye'de vakum oluşmamasını garantiye almak için uğraşıyor. Bölgedeki istikrarsızlıktan Erdoğan sorumludur."

ERDOĞAN YARIN KABUL EDECEK

Barış Pınarı Harekatı'nın durdurulması yönünde Türkiye'yi ikna etmek için yarın Ankara'ya gelecek olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in sözcüsü, "Pence, Erdoğan'ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Ankara'ya gidecek" açıklamasında bulundu.

Bu açıklamanın hemen ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan da açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: 

"Sayın Cumhurbaşkanımız, bugün @SkyNews kanalına yaptığı değerlendirmede bugün Ankara’da bulunan ABD heyetini kabul etmeyeceklerini ifade etmişlerdir.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyetin yarın kabul edilmesi planlanmaktadır."

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN