Back To Top
Suriye-Irak sınır kapısı açılıyor

Suriye-Irak sınır kapısı açılıyor

 - Son Güncelleme: 19.03.2019 Salı 12:13
Suriye-Irak sınır kapısı açılıyor
- A +

Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ganimi, Irak-Suriye sınır kapısının önümüzdeki günlerde açılacağını duyurdu. Öte yandan Lübnan'da yayın yapan el-Diyar gazetesi, Esad'ın yakında Bağdat'ı ziyaret edeceğini ve bunun için hazırlıkların yapıldığını öne sürdü.

Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Osman Ganimi, Suriye ile ülkesi arasındaki kara sınır kapısının yakında açılacağını söyledi.

Ganimi, Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlediği basın açıklamasında, "Irak-Suriye sınır kapısı önümüzdeki günlerde açılacak. İki ülke arasındaki ziyaretler ve ticaret sürdürülecek." ifadelerini kullandı.

"Terörle mücadele" alanındaki iş birliğine işaret eden Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi, "Terörle mücadele konusunda Irak ve Suriye ordusu arasında yüksek koordinasyon söz konusu. Suriye ve Irak'ın güvenliği birdir, ayrılamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Irak Savunma Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, Ganimi'nin yüksek askeri heyetle genelkurmay başkanları toplantısına katılmak için Şam'a gittiği duyurulmuştu.

'ESAD IRAK'I ZİYARET EDECEK' İDDİASI

Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ganimi ve İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Şam'da Esed rejimi lideri Beşşar Esed ile de görüştü.

Öte yandan, Lübnan'da yayın yapan el-Diyar gazetesi de Esed'in yakında Bağdat'ı ziyaret edeceğini ve bunun için hazırlıkların yapıldığını öne sürdü. Bağdat yönetiminin Suriye ile Rabia, Velid ve Kayim olmak üzere üç sınır kapısı bulunuyor. Kapılar, yaklaşık 3 yıl terör örgütü DEAŞ işgalinde kalmıştı. 

Suriye-Ürdün sınır kapısı da 15 Ekim 2018'de 3 yıl aradan sonra yeniden açılmıştı. 

BAĞDAT /AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN