17.02.2020  12:02

Suudi Arabistan'dan Almanya'ya çağrı: Artık silah ambargosunu kaldırın

Suudi Arabistan, Almanya'dan ülkesine yönelik silah ambargosunu kaldırmasını istendi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ferhan "Bu ekipmanlara kendimizi savunmak için ihtiyaç duyduğumuzu Almanya'nın anlamasını ümit ediyoruz" diye konuştu.

+
-

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, geçen yıl Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine saldırlar düzenlendiğini hatırlatarak, buna rağmen Almanya'nın ülkesine silah satışına izin vermediğini, bunun iki ülke arasındaki iyi ilişkilere uymadığını söyledi.

"ALMANYA'NIN ANLAMASINI ÜMİT EDİYORUZ"

Suudi Arabistan'ın zor bir bölgede bulunduğuna dikkati çeken Ferhan, "Bu ekipmanlara kendimizi savunmak için ihtiyaç duyduğumuzu Almanya'nın anlamasını ümit ediyoruz." şeklinde konuştu.

Almanya ile Suudi Arabistan'ın stratejik ortak olduğunu belirten Ferhan, "Ancak bu tür ekipmanları alabileceğimiz başka kaynaklar da var. İhtiyacımız olan şeyleri nerede bulursak alacağız." dedi.

NE OLMUŞTU?

Alman hükümeti, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Ekim 2018'de Suudi Arabistan'a silah ihracatını askıya almış ve bu kararı en son Eylül 2019'da, 31 Mart 2020'ye kadar uzatmıştı.

BERLİN/AA

 

DİĞER HABERLER
İBB'den metro girişlerine termal kamera
Prof. Dr. Şenel bakanlıkça Bilim Kurulu Üyeliğine getirildi
Yasağa uymadılar polise yakalandılar
Türkeş'in mezarını ziyaret etti
Ücretsiz dağıtılıyor
İstanbul için 'turuncu' alarm
Akşam saatlerine dikkat