Back To Top
Trump'ın Suriye Özel Temscilcisi Yardımcısı'ndan itiraf: Türkiye'yi durduramayız

Trump'ın Suriye Özel Temscilcisi Yardımcısı'ndan itiraf: Türkiye'yi durduramayız

 - Son Güncelleme: 08.11.2019 Cuma 08:31
Trump\'ın Suriye Özel Temscilcisi Yardımcısı\'ndan itiraf: Türkiye\'yi durduramayız
- A +

Suriye'de sahada görev yapan üst düzey bir Amerikalı diplomat olan Roebuck'un, ABD'nin yapacağı hamlelerin Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı'nı durduramayacağını itiraf ettiği ortaya çıktı.

Suriye'de sahada görev yapan üst düzey bir Amerikalı diplomatın, Trump yönetimini Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı'nı engellemek için yeterince çaba göstermemekle ve Türkiye destekli silahlı muhalifleri "savaş suçu ve etnik temizlikle" suçladığı öğrenildi.

"TÜRKİYE'Yİ DURDURAMAYIZ"

New York Times gazetesinin ulaştığı iç yazışmada, Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey'nin yardımcısı William V. Roebuck, ABD'nin daha sert bir diplomasi uygulaması, ekonomik yaptırım tehdidinde bulunması ve askeri devriyelerini artırmasının, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonunu engelleyip engelleyemeyeceğini sorguladı.

Roebuck 3 bin 200 kelimelik iç yazışmada, "Bu zor bir karar ve yanıt muhtemelen 'Hayır'" dedi. "Ancak (cevabı) bilmiyoruz, çünkü denemedik."

"27 yıldır diplomatlık yapan saygıdeğer bir isim" olarak tanımlanan Roebuck'ın notuna ilişkin haber, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in bugün ve yarın Türkiye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaretin hemen öncesinde yayımlandı.

New York Times, Roebuck'ın kısa notunda, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı'na sert eleştiriler yönelttiğini ve insan hakları örgütlerinin Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin Kürt esirleri (PKK/YPG) öldürdüğü iddialarına arka çıktığını yazdı.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN