Back To Top
Yeşil ve gri pasaport sahiplerine, AB ülkelerine girişte seyahat izni şartı

Yeşil ve gri pasaport sahiplerine, AB ülkelerine girişte seyahat izni şartı

Yeşil ve gri pasaport sahiplerine, AB ülkelerine girişte seyahat izni şartı
- A +

Avrupa Parlamentosu Twitter hesabından vizesiz seyahat hakkı olan yolcuların artık Avrupa Birliği (AB) ülkelerine girişte seyahat izni almaları gerektiğini açıkladı.

2020 yılında 39 milyon vizesiz seyahat hakkı olan yolcunun Avrupa Birliği (AB) ülkelerini ziyaret etmesi bekleniyor. 

Ancak bu yolcular artık AB ülkerine izinsiz giremeyecek. Yeşil ve gri pasaportu olanları üzen yeni uygulamayı, Avrupa Parlamentosu resmi Twitter hesabından duyurdu.

Videolu açıklama, "Yeni sistem, şimdiye dek vizeye ihtiyaç duymadan AB'ye giriş yapan yolcuların, artık bir seyahat iznine sahip olmalarını gerektiriyor. Bu sayede sınırlarımıza varmadan önce, kimin AB'ye geldiğini öğrenebileceği." sözleriyle paylaşıldı.

AB'de güvenliği sağlamak için oluşturulan yeni sistemde, ülkelere girecekler hakkında ön bilgi sahibi olmak amaçlanıyor. Detayları videoda anlatılan Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi'ne (ETIAS), ülkelere ulaşmadan önce başvurmak gerekiyor. 7 euro bedeli olan sisteme, 18 yaş altı ve 70 yaş üstünde olanlar ödeme yapmayacak. Alınan seyahat izni 3 yıl geçerli olacak.

 

Yükleniyor...
 
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN