Yunanistan'dan dikkat çeken Anti-SİHA hamlesi: Adaları kuşattı

Yunanistan'dan dikkat çeken Anti-SİHA hamlesi: Adaları kuşattı

Adeta bir savaşa hazırlanır gibi adaları ve ordu envanterini hızla silahlandıran Yunanistan, son olarak Ege'deki adalara ve kritik noktalara ANTİ-SİHA sistemleri yerleştirdi. Uzmanlar Türkiye'nin F-16 sistemlerini yenileyememesi ve Yunanistan'ın F-35'leri satın alması halinde Ege'de hava üstünlüğünün Atina tarafına geçebileceğini kaydediyor.

Yunan medyasında çıkan haberlere göre Atina hükümeti Ege'deki adalara ve kritik noktlara anti-drone sistemleri yerleştirdi.

Hükümet Bayraktar TB-2 ANKA-S SİHA'larına karşı adalara iki ay önce İsrail yapımı drone-savar sistemlerini yerleştirmeye başladı.

Yunan basını bu yerleştirme işlemlerinin 'gizlilik içinde' yürütüldüğüne dikkat çekti.

SAVUNMA SİSTEMLERİNİN HEDEFİ

Eurnews'in Yunan medyasına dayandırdığı habere göre, sistemlerin yerleştirilme amacı bölge semalarında uçan insansız hava araçlarına jamming uygulamak suretiyle misyonlarını yerine getirmeyi önlemek.

tb2byrktr.jpg

Programın büyük bir gizlilik içinde yürütüldüğü ancak son günlerde basına sızması nedeniyle hükümetin rahatsızlık duyduğunu yazıldı.

400 MİLYONLUK 3 ADET REAPER ALIYORLAR

Yunanistan Başbakanı Kiryos Miçotakis'e 400 milyon euroya mal olacak 3 Amerikan yapımı MQ-3 Reaper insansız hava aracının alınması teklifi sunulacak.

Yunanistan daha önce İsrail'den Heron insansız araçları kiralamıştı. Heron'lar halihazırda Yunanistan'da operasyonel durumda bulunuyor.

F-35 İÇİN DE BAŞVURDU

Adeta bir savaşa hazırlanan Yunanistan ordusu, Türkiye'nin programdan çıkarıldığı 20 adet F-35 uçağı sipariş etti.

ABD'ye resmi talep gönderen Yunan hükümetine ne cevap verileceği ise henüz belli değil.

"SÜRECİN BİR PARÇASIYDI"

Öte yandan Miçotakis NATO zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, bir F-35 hava filosu almak istediklerini ve ikinci bir filo için de opsiyonu bulunduklarını belirterek "geçtiğimiz günlerde gönderdiğimiz talep mektubu bu sürecin bir parçasıydı," ifadelerini kullandı.

Miçotakis uçakların teslimatının 2027-2028 içerisinde başlamasını beklediklerini belirtti.

HAVA ÜSTÜNLÜĞÜ YUNANİSTAN'A GEÇEBİLİR

Uzmanlar, Yunanistan'ın F-35 savaş uçaklarını alması, Türkiye'nin ise savaş uçakları filosunu modernize edememesi halinde Ege'de hava üstünlüğünün Yunanistan'a geçebileceği görüşünü dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta ABD Başkanı Biden ile görüşmesinde F-16 savaş uçağı alımını görüşmüş, Biden satışa olumlu baktığını dile getirmişti.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN