Altın alacaklar dikkat: Fiyatlar ikiye katlanacak! İslam Memiş'ten küçük yatırımcıya 'rehber' niteliğinde tavsiyeler

Altın alacaklar dikkat: Fiyatlar ikiye katlanacak! İslam Memiş'ten küçük yatırımcıya 'rehber' niteliğinde tavsiyeler

Piyasa uzmanı İslam Memiş, FED'in faiz kararını değerlendirdi. Altın fiyatlarının ikiye katlanacağını belirten İslam Memiş, yatırımcıların ne yapması gerektiğini açıkladı. İşte, İslam Memiş altın yorumu...

ABD Merkez Bankası (FED), faiz artırımına gitmeyerek yüzde 5.25-5.50 seviyelerinde kalmaya devam etti. Kararın; altın fiyatlarına, dolar endeksine ve gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yönelik doğrudan etkisinin olması öngörülüyor.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ? ALTIN NE OLUR?

Finans piyasaları uzmanı İslam Memiş, FED kararı sonrasında altın yatırımcısını nelerin beklediğini değerlendirdi. İslam Memiş'in açıklamaları şöyle:

"Beklenen oldu. Altın fiyatlarını uzun süredir gerek söylem gücü ile, gerekse de aldığı faiz kararlarıyla baskılayan FED, bu toplantıda faiz artırımına gitmedi.

Görünen o ki, Jerome Powell'ın açıklamalarından da anlaşılan gelecek ay son kez 25 baz puanlık faiz artırımına gidilecek ve 2023 yılı kapatılacak. 2024 yılında ise uzun süredir beklenen faiz indirimleri oldukça güç görülüyor. ABD, gelecek yılı yüksek faizle sürdürmeyi düşündüğünü piyasalara açık bir şekilde belirtti.

Peki bu kararların ardından altın fiyatlarında ne olacak? Ons tarafında piyasa beklentisi ile çelişen bir karar gelmediği için, sert inişler ve yükselişler görmedik.

Zaten piyasalar, bu faiz kararını biliyordu ve pozisyonlarını almıştı. Ancak pandemi sonrasında yürütülen sıkı para politikaları ile altın üzerinde kurulan yoğun baskı, faizlerin yükseltilmemesiyle birlikte bir miktar gevşeyecektir.

Eylül ayında ucuz altın için son günler olduğunu belirtmiştik. Alınan karar da bu ifademizi doğruluyor. Ekim ayıyla birlikte altın fiyatlarında sert bir tırmanış göreceğiz. Ons tarafında 2000 seviyesi test edilebilir ancak beklenen yükseliş,

Ekim'e girmeden kendini hissettirecek diye tahmin ediyorum. Gelecek hafta itibarıyla, özellikle pazartesi piyasaların açılmasıyla beraber altında yukarı yönlü bir hareketin başladığına şahit

Gram altın 1660 lira seviyesinde. Fos. 1700 - 1708 lira seviyesinde. 1700 ve altındaki rakamlar orta ve uzun vadede alım fırsatı olarak değerlendirmeli. Bu fiyatlar kalıcı değil.

FED'e kadar baskı altında kalacak, FED sonrası altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlere hazır olun. 1800'lü rakamları konuşmaya başlayacağız. Dolar güçlü duruştan dolayı gram altında da düşüş görmüyoruz, ons tarafındaki gibi..

Ekim ayı itibarıyla ons altın ve gram altında yeni rekorlar bizi bekliyor olacak. Bu baskılanmaya hazırlık yapmanız lazım.

Ekim hazırlığınızı yapın, bunlar altın yatırımcısı için fırsat oluşumu. 2024 yılında ise 2500 TL ve üzeri rakamları göreceğiz, 2025'te ise 3500 ve üzeri rakamları göreceğiz gram altında."

"2024 ALTININ YILI OLACAK"

Kısa vadede ons altının geleceği seviyeye dikkat çeken İslam Memiş, şöyle konuştu:

"Ons altın için 1910 dolar güçlü bir destek seviyesi ancak toparlanma gelebilir. Kısa vade için ons altın fiyatında 1910-1950 dolar direncini takip edeceğim. Ortada uzun vadede için 2000 dolar seviyesine üzerindeki rakamlar görmek mümkün."

İslam Memiş, FED'in bir faiz artırım kararı alması ile yeni yılda 2000 doların üzerine ataklar görmenin mümkün olabileceğine işaret etti.

"2023 yılını, 1800 TL ve 1880 TL aralığında tamamlayabiliriz" diyen İslam Memiş ileriye dönük altın görüşünü şu sözlerle aktardı:

"2024 yılında gram altın için beklediğim seviye 2500 TL. Ben bu yatay sürecin özellikle altın yatırımcısına iyi fiyatlar sunduğunu düşünüyorum."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN