Artık bakiye yetmiyor! Kredi kartı kullanımı patladı

Artık bakiye yetmiyor! Kredi kartı kullanımı patladı

Ekim ayında gerçekleştirilen toplam kart ile olan ödeme tutarları patlak verdi. Geçtiğimiz ekim ayında ödeme tutarı bir önceki yılın aynı zaman dilimine göre yüzde 129 artarak 377,4 milyar TL oldu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) kredi kartlarının kullanımı ile ilgili ekim ayının verilerini açıkladı. Ekim ayının sonu itibarıyla, Türkiye’de 96,8 milyon adet kredi kartı, 166,7 milyon adet banka kartı ve aynı zamanda 68,8 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor. Geçtiğimiz ekim ayı, 2021 Ekim'in ile kıyaslandığı zaman kredi kartı adedinde yüzde 17’lik, banka kartı adedinde yüzde 13’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 26’lık artış kaydedildi. Toplam kart sayısı da 332,3 milyon adede ulaşıp geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında artış gösterdi.

Açıklanan verilere göre; kartlar ile ekim ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı zaman dilimine göre yüzde 129 artarak 377,4 milyar lira oldu. Bu ödemelerin ise 298,0 milyar lirası kredi kartları ile yapılırken 72,5 milyar lirasında banka kartları, 6,9 milyar lirasında ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Açıklanan bu verilere göre; kredi kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı zaman dilimine göre büyüme oranı yüzde 123, banka kartı ile ödemelerde yüzde 158 olurken ön ödemeli kartlar ile gerçekleşen ödemelerde ise bu oran yüzde 118 olarak kayıtlara geçti.

YÜZDE 129 ARTTI

İşyeri sahiplerine ödemelerde büyük kolaylık sağlayan ticari kredi kartı adedi Ekim ayı itibarıyla 8,9 milyona ulaştı. Ekim ayında ticari kredi kartlarıyla yapılan ödeme tutarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 129 artarak 97,8 milyar TL oldu. Ticari kredi kartları ile yapılan ödemelerin toplam kredi kartı ödemeleri içindeki payı da geçen yıla göre artarak yüzde 33’e ulaştı ve her 3 TL kredi kartı ödemesinin 1 TL’si ticari kredi kartlarıyla gerçekleşti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN