Asgari Ücret Zam Haberleri Yalan Çıktı! Asgari Ücret Zammı Bu Tarihte Yapılacak Bakan Açıkladı

Asgari Ücret Zam Haberleri Yalan Çıktı! Asgari Ücret Zammı Bu Tarihte Yapılacak Bakan Açıkladı

Milyonların beklediği Temmuz ayı asgari ücret zammıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den açıklama geldi. Vatandaşın merakla beklediği zam tarih haberleri yalan çıktı. Bakan Bilgin, Temmuz 2022 yılı ikinci asgari ücret zammına ilişkin net bir tarih verdi. İşte milyonları ilgilendiren asgari ücrete dair önemli açıklamalar...

Enflasyonun artış göstermesiyle beraber 4 bin 250 TL olan asgari ücrette enflasyonla beraber erimeye başladı. Vatandaş ay sonunu getirmek için kara kara düşünürken, hükümete yakınlığı ile bilinen isimlerden de ikinci bir zam iddiası ortaya atıldı. Temmuz ayında yapılacağı beklenen asgari ücret zammı peki ne zaman yapılacak? Asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren zam haberlerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den net bir açıklama geldi. Bilgin'in asgari ücret açıklaması vatandaşı biraz üzecek. İşte haberimizin detayları...

2022 ASGARİ ÜCRET BUHARLAŞTI! GÖZLER İKİNCİ ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA

Dünyada baş gösteren ekonomik kriz ülkemizi de etkilemeye başladı. 2022 yılına zamlarla giren vatandaşın cebine giren para da buharlaşmaya başladı. Enflasyonla mücadele eden vatandaş, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla da etkilenmeye başladı. Başta doğalgaz olmak üzere gıda ürünlerinde de zam gelmeye başladı. Ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünü ise karaborsaya düştü. Vatandaşı derinden etkileyen ekonomik kriz, hükümet tarafından da tekrar masaya koyuldu.

asagri.jpg

Hükümet yanlısı kurum ve kuruluşlar tarafından asgari ücretliye ikinci bir zam iddiası ortaya atıldı. Zam iddiası sevindirse de ne zaman ve ne kadar yapılacağı tartışma konusu oldu. Temmuz ayında yapılacağı konuşulan asgari ücret zammına ilişkin Bakan Bilgin'den bugün ne bir açıklama geldi. Bilgin, olağanüstü şartlar durumunda ücretin yeniden değerlendirilmeye alınacağını ifade etti.

ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİ ARALIK AYIDIR!

Her yıl Aralık ayında açıklanan yeni asgari ücret miktarının altını çizen Bilgin, bu kararın altını çizdi. Bilgin, "Asgari ücret aralıkta belirlenir. tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir" dedi.

"ASGARİ ÜCRET YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDEDİR"

Bakan Bilgin yeni asgari ücretin belirlenme tarihinin Aralık olduğunu vurgulayarak, 2022 yılına ilişkin belirlenen asgari ücret tutarının da yüzde 50 bir artışla verildiğini ifade etti. Bilgin şunları söyledi:

"Asgari ücret konusunda öncelikle şunu söylemeliyiz: Bu sene yaptığımız asgari ücret artışı yüzde 50’nin üzerindedir ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması çok önemli bir şeydir. Bütün gelirlerde asgari ücretin vergi dışı bırakılması önemli. Sabit ücretle çalışanlar, AGİ kaldırıldı, ücreti düşüreceğim diyen işletmeler yanlış yaptı. İş kanunu anlaşılan ücretten geriye gidilmesini açıkça yasaklıyor. Asgari ücrete şartlar içerisinde bakmak lazım. Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık’ta belirlenir, tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Ancak yasal durum Aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme tarihi Aralık’tır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN