Bakan Şimşek: Politikamız başarıya ulaştıkça güven artıyor... Programımızın ana hedefi dezenflasyon

Bakan Şimşek: Politikamız başarıya ulaştıkça güven artıyor... Programımızın ana hedefi dezenflasyon

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hükümetin ana hedefinin dezenflasyon olduğunu vurguladı. Şimşek, kur hedeflerinin olmadığını belirtti ve başarılı dezenflasyon programlarının kurun reel olarak değer kazanmasıyla sonuçlandığını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ana hedefin dezenflasyon olduğunu bir kez daha vurguladı. Şimşek, kur hedeflerinin olmadığını belirtti ve başarılı programlarının kurun reel olarak değer kazanmasıyla sonuçlandığını ifade etti.

Şimşek, kural bazlı ve öngörülebilir politikaların başarıya ulaşmasıyla birlikte güvenin arttığını, portföy tercihlerinin TL'ye yöneldiğini ve ülkeye kaynak girişinin hızlandığını kaydetti.

Açıklamada, TL varlıklara olan yabancı ilgisinin arttığını, bankalar ve reel sektörün yurt dışından daha uzun vadeli ve uygun koşullarda kaynak sağladığını belirtti. Ayrıca, çok taraflı bankalardan dış finansman imkanlarının da arttığını ekledi.

Programın olumlu sonuçlarının devam ettikçe uluslararası sermaye girişlerinin daha uzun vadeli olacağını belirten Şimşek, Türkiye'deki yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihlerinin ve artan dış kaynak girişinin rezervlerin güçlenmesine önemli katkı sağladığını vurguladı.

Son olarak, program hedefleri doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımlar atmaya devam edeceklerini belirtti.

'PROGRAMIMIZIN ANA HEDEFİ DEZENFLASYONDUR'

Şimşek'in paylaşımı şu şekilde:

Programımızın ana hedefi dezenflasyondur.

"Açık veya örtülü bir kur hedefimiz bulunmamaktadır. Ülke tecrübeleri, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösteriyor. Kural bazlı ve öngörülebilir politikalarımız başarıya ulaştıkça güven daha da artıyor, portföy tercihleri TL’ye yöneliyor ve ülkemize kaynak girişi hızlanıyor.

TL varlıklara yabancı ilgisi artarken, bankalarımız ve reel sektörümüz yurtdışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynak sağlıyor. Çok taraflı bankalardan dış finansman imkânlarımız da artıyor. Bu kaynaklar sadece kısa vadeli finansal yatırıma değil üretim ve ihracata da yöneliyor.

Programımızın olumlu sonuçları görülmeye devam ettikçe uluslararası sermaye girişinin vadesi daha da uzayacaktır. Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihleri ve artan dış kaynak girişi rezervlerimizin güçlenmesine önemli katkı sağlıyor.

Program hedeflerimiz doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN