Bankalardan kredi çekecek olanlar dikkat! Sınırlama getirildi: Artık böyle yapılacak

Bankalardan kredi çekecek olanlar dikkat! Sınırlama getirildi: Artık böyle yapılacak

Türkiye'de artan enflasyon ile birlikte geçinme sorunu etkisini iyice arttırmış durumda. Bu süreçte vatandaşların yardımına ise bankalar yetişmekte. Kredi başvuruları her geçen gün iyice artarken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ihtiyaç kredisine yönelik örtülü üst sınır uygulamasına tutar sınırı getirdi. Gelen uygulama ile başvuru süreçleri değişti. Bankalardan kredi çekecek olanlar dikkat! Sınırlama getirildi. Bundan sonra bu şekilde olacak. İşte detaylar...

2023 yılı itibari ile kredi başvuruları giderek artmış durumda. Vatandaşlar geçinmek için kredi başvurularında bulunurken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ihtiyaç kredisine yönelik örtülü üst sınır uygulamasına tutar sınırı getirdiğini duyurdu. Gelen uygulama ile birlikte her şey değişti. Bankalardan kredi çekecek olanlar dikkat. Sınırlama getirildi! Peki yeni uygulama kredi kullanacak tüketiciyi nasıl etkileyecek? Ünlü ekonomist Murat Özsay tek tek açıkladı. İşte detaylar haberimizde...

KREDİ ÇEKECEK OLANLAR DİKKAT

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bankalara özel yeni bir yazı gönderdi. Gönderilen yazıda ihtiyaç kredilerine faiz üst sınırı getirdiğini duyurdu. Böylece araç ve konut kredileri haricinde verilecek ihtiyaç kredilerinde en yüksek aylık faiz 1.37 seviyesinde olacak, 70 bin lira kredinin altındakiler menkul kıymetler tesisinden muaf tutulacak.

gfgfgfggfg.jpg

ÜST SINIR GETİRİLDİ

TCMB ihtiyaç kredisi üst faiz sınırını değiştirerek uygulamaya 70 bin lira üst sınırı getirdiğini açıkladı. İhtiyaç kredilerinden faiz/kâr payı oranı Merkez Bankası’nca ilan edilen yıllık bileşik referans oranın 1.8 ile 2.0 (dâhil) katı arasında olanların birinci kademede yani yüzde 20 oranında, 2.0 katından yüksek olanların ise ikinci kademede yüzde 90 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması kararlaştırıldı.

SIKI PARA POLİTİKALARI DEVREYE ALINDI

Alınan kararın nasıl işleyeceğine dair bilgiler veren ünlü Ekonomist Murat Özsoy, "Merkez Bankası’ndan ihtiyaç kredilerine getirilen yeni düzenlemeler, görünen tarafta ihtiyaç sahiplerine yönelik daha uygun faiz oranları sunulması şeklinde bir adım olabilir. Ancak görünmeyen yüzüyle perde arkasında aslında bu kredinin kullandırılmasında bankaların iştahını kırma yönünde atılmış bir adım. Yani her ne kadar politika faiz oranı aşağıya çekilse de aslında yönetmelikler ile ekonomi yönetimi bir yandan kredileri zorlaştırarak sıkı para politikası uygulamalarını devrede tutmaya çalışıyor." dedi.

gfgfgf-2023-03-19t164748-658.jpg

"FAİZ ORANLARI YÜKSELTİLDİ"

Faiz oranlarının yükseldiğini ve bu konuda vatandaşlara önemli değerlendirmelerde bulunan Özsoy, şu ifadeleri kullandı:

"Bankaların artık bu yeni düzenlemeden sonra ihtiyaç kredisi vermek konusunda daha az iştahlı olmalarının sebebi ise, mevduat ve kredi faizi arasında açılmış olan makas. Yani Bankalar TL toplamak için yüksek faiz oranı uygularken -ki şu sıralar yüzde 27, yüzde 28 seviyelerinde- diğer yanda menkul kıymet tesis etme kapsamına girmeden ihtiyaç kredisi vermek için yıllık yüzde 16.56 oranı uygulamak durumundalar. Böyle olduğu vakit de Bankalar zarar yazmak durumunda kalıyorlar. Dolayısıyla Bankalar da bir yanda zarar etmek mi yoksa diğer yanda menkul kıymet tesisi kapsamına girmek mi tercihine maruz kalmamak için en iyisi hiç ihtiyaç kredisi kullandırmamak dediler ve son birkaç gündür müşterilerin hiç tercih etmeyeceği çok yüksek faiz oranları tekliflerinde bulundular."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN