Bir süredir konuşuluyordu: SGK'dan sürpriz erken emeklilik açıklaması! Öğretmen, kamu çalışanı, sağlık çalışanları...

Bir süredir konuşuluyordu: SGK'dan sürpriz erken emeklilik açıklaması! Öğretmen, kamu çalışanı, sağlık çalışanları...

Bazı mesleklere erken emeklilik hakkı tanındığı iddiaları üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) sürpriz bir açıklama yapıldı. İşte, SGK'nın açıklaması...

Erken emeklilik haklarına sahip mesleklerin listesinin yeniden yayımlandığı ve bu kapsamda kamuda, madende, havacılık, sağlık sektöründe çalışanlar ile öğretmenlerin erken emekli olabileceklerine yönelik iddialar, son günlerde gündemi meşgul ediyordu.

Güncellenmiş haliyle erken emeklilik meslek lisesinde yer alan meslek gruplarında kamu sektöründe çalışanlar, maden işçileri, öğretmenler, havacılık ve sağlık sektörü yer aldığı iddia edilmişti. Söz konusu konuya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) resmi bir duyuru yapıldı.

ERKEN EMEKLİ OLABİLEN MESLEKLER GÜNCELLENDİ Mİ?

SGK'dan yapılan açıklama şöyle:

"6 Kasım 2023 tarihinde bazı basın yayın organlarında erken emeklilik hakkına sahip mesleklerin listesinin güncellendiği, listeye göre beş meslek grubu daha bu listenin içerisinde dahil edildiği, ağır çalışma koşulları nedeniyle bazı işkollarında çalışanlara erken emeklilik hakkının verildiği, Sosyal Güvenlik Kurumumuzca söz konusu listenin güncellenmesi sonucu maden işçileri, öğretmenler, havacılık sektörü ile kamu ve sağlık çalışanlarının da dahil edildiği ve belirlenen yaş haddinden önce emeklilik hakkı kazanabilecekleri ifade edilmiştir.

"YAŞAM BEKLENTİSİ ÜLKE ORTALAMASININ ALTINDA KALAN İŞ KOLLARI DİKKATE ALINMIŞTIR"

5510 sayılı Kanunun 40. maddesinde belirtilen işyerlerinde ve işlerde çalışan sigortalılar fiili hizmet süresi zammı kapsamından yararlanabilmektedirler. Kanunda belirlenen işyerlerinde ve işlerde çalışanlara yıl içinde çalışma sürelerine, 360 güne karşılık gelen belirli oranlarda fiili hizmet süresi zammı adı altında prim ödeme gün sayısına ilave süreler eklenmekte, bu sürelerin yaşlılık aylığının hesaplanmasında dikkate alınan yaş haddi şartını düşürmektedir.

5510 sayılı Kanunda yer alan fiili hizmet uygulamasının kapsamının belirlenmesinde; Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin verdiği karar, Avrupa Birliği ve gelişmiş ülke uygulamaları, iş sağlığı, iş güvenliği ve teknolojik gelişmeler, yaptıkları işler dolayısıyla çalışanların yaşam beklentisi ülke ortalamasının altında kalan iş kolları dikkate alınmıştır.

Söz konusu fiili hizmet süresi zammı kapsamının belirlendiği Kanunun 40. maddesinde herhangi bir yeni Kanuni düzenleme veya değişiklik yapılmamıştır."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN