08.09.2019  20:43

Çıkıştan önce son makyaj

1997’den bu yana Gebze’de üretim yapan Honda, Türkiye’den ayrılma planında son noktaya geldi. Firmanın Şekerpınar üretim tesisinde makyajlı yeni Civic’in 2020 modeli tanıtıldı. Bu model firmanın Türkiye’de ürettiği son seri olacak. Honda Türkiye yoluna 2021’den itibaren ithal otomobille devam edecek.

+
-

ALİ YILDIRIM/KARAR

Türkiye’deki Civic serüvenine 1997 sonunda başlayan Honda Türkiye, 2021 yılı itibarıyla sadece üretim tarafında operasyonlarına son veriyor. Civic modellerinin adeta anavatanı haline gelen Gebze’deki Şekerpınar tesisleri, 2021’den sonra bu modele yabancı kalacak. Civic sedan ile başarlı bir satış grafiğine ulaşan Honda, modele Türkiye’deki son makyajını hemen hemen yaptı. 10’uncu nesil Honda Civic’in makyajlanmış versiyonu tanıtıldı. Yeni versiyonun başlangıç versiyonu ise 141 bin 500 lira olarak belirlendi. Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Çünkü Türk tüketicisinin en sevdiği modellerin başında gelen Civic Sedan’ı daha sportif ve çok daha teknolojik şekilde tüketicilerin beğenisine sunuyoruz” dedi. İleri teknolojiye sahip sportif modelleri sürekli geliştirdiklerini ifade eden Tsumura “Honda mühendislerinin çalışmaları sonucunda Civic Sedan’ın artık içinde fazlası var. CRV’den tanıdığımız gelişmiş güvenlik sistemi Honda Sensing, artık Civic Sedan’da da yer alıyor. Aynı zamanda sportif model vurgusu 1.5 litre VTEC turbo dizel motorda 3 farklı donanım versiyonla sunularak artık daha geniş kitlelere hitap edecek. Sırasıyla pazara sunulan benzinli, LPG’li, Turbo ve dizel seçenekleri ile 10’uncu nesil toplamda 65 bin adet üzerinde bir satışa ulaştı” ifadelerini kullandı. 

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, yıl sonunda 300 bin binek ve 70-80 bin adet de ticari araç satışı beklediklerini kaydetti. Bu beklentiyi bazı varsayımlara dayandırdıklarını belirten Kılıçer “Kredi faizleri biraz daha aşağı düşecek ve bundan sonraki süreçte de hafif bir yukarı doğru ivme olacağını düşünerek söylüyorum” açıklamasını yaptı. Kılıçer, Honda özelinde ise yıl sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 20 bin satış adedine ulaşmayı öngördüklerini vurgulayarak şunları aktardı: “Ağustos ayını da eklediğimizde 11 bin 500 civarına gelmiş durumdayız. Bundan sonraki süreçte 9 bin civarında bir satış adedine ulaşmayı hedefliyoruz. Toplamda pazar payımızı yüzde 5,4’lerden yüzde 6,5 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.” Kılıçer, satışların yüzde 75’ini Civic modellerin oluşturduğunu, yıl sonuna kadar yeni makyajlı Civic’ten 7 bin 200 civarında satış beklediklerini bildirdi. 

CİVİC SEDAN’A TEKNOLOJİ MAKYAJI

Honda Civic Sedan’ın yenilenen versiyonunda daha sportif bir görünüm kazanan dış tasarım ve güvenlik donanımı dikkati çekiyor. Yenilenen sportif ön tampon ve jantlar, modeli daha kaslı görünüme kavuşturmuş. Aktif güvenlik ve sürüş destek sistemleriyle olası bir çarpışma anında oluşan enerjiyi gövde iskeletinde emerek kabin içini maksimum düzeyde korumaya alıyor. Honda’nın ‘Herkes için güvenlik’ yaklaşımının yansıması olarak Civic’te, kapsamlı aktif ve pasif güvenlik donanımları kullanılmaya başlanmış. Ayrıca araçta, fren desteğine sahip çarpışma hafifletici fren sistemi (collision mitigation braking system), şerit takip uyarı sistemi, şeritte tutma asistanı (road departure mitigation), şerit koruma destek sistemi, düşük hızda takip özelliğine sahip uyarlanabilir hız sabitleyici sistemi dışında ayrıca kör nokta uyarı sistemi, çapraz trafik uyarı sistemi, 130 ve 180 derece dışında kuş bakışı olmak üzere çok açılı geri görüş kamerası ve lastik basınç ikaz sistemi olmak üzere kapsamlı güvenlik donanımlarını beraberinde getiriyor.

 

GÜNÜN VİDEOSU

Depremzede anneden yürekleri dağlayan feryat

Başkale''deki depremde eşi ve çocukları hayatını kaybeden kadının feryadı, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

DİĞER HABERLER
Rektör de kervana katıldı
İkaz edilmedim
Darbeden değil hukuksuzluktan korkun
Tutuklu sayısı 10'a çıktı
Akar'dan, kritik görüşme
İran uçuşlarını durdurdu
Soğan depoda kaldı, üretici dertli