Back To Top
Dar gelirliler için 100 bin ev

Dar gelirliler için 100 bin ev

 - Son Güncelleme: 17.11.2019 Pazar 11:40
Dar gelirliler için 100 bin ev
- A +

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dar gelirli aileler için yılda 100 bin sosyal konut inşa edileceğini duyurdu. Türkiye’nin dört bir yanına yapılması planlanan projeler mahalle kültürüne de uygun olacak. Halihazırda 2 bin 500’ünün inşaatı da başladı.

DENİZHAN ERKOÇ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dar gelirlilerin ev sahibi olma adına en büyük umudu olan sosyal konut projeleriyle ilgili önemli değerlendirmeler yaptı. TOKİ aracılığı ile yapılan 50 bin sosyal konuta için şu ana kadar 638 bin başvuru geldiğini söyleyen Kurum “Hedefimiz 250 bin sosyal konut yapmak. Dar gelirliler için 100 bin konut hayata geçireceğiz. Bu projeler mahalle kültürünü yaşatacak projeler olacak. Halihazırda 2 bin 500’ünün inşaatı da başladı. Projelerimizi Türkiye’nin tüm şehirlerinde hayata geçirmek için gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Bakan Kurum “Nüfusumuzun yüzde 60’ı deprem bölgesinde yaşıyor. Ülkemizde yılda 23 bin deprem meydana geliyor. 80 bin canımızı kaybettik toplamda. Bu noktada depremin terör kadar tehlikeli olduğuna inanıyorum. Bu yıl Türkiye genelinde 65 bin kentsel dönüşümün başlangıcını sağladık. 65 bin konutun 25 binini İstanbul’da yapıyoruz. Her yıl kararlı bir şekilde projeleri gerçekleştireceğiz. 5 yıl içinde vatandaşımızın rızası çerçevesinde yerinde ve gönüllü dönüşümle depreme hazır hale geleceğiz” diye konuştu.

Kurum, Bodrum ve Karadeniz yaylaları başta olmak üzere kaçak yapılarla mücadelenin de devam ettiğini belirterek “Kaçak yapıyla ilgili kararlı bir duruş sergiliyoruz. Doğal güzelliklerimizi korumak zorundayız. Bodrum’da vicdanen herkesi üzen yapılarla mücadelemizi sürdüreceğiz. İmar barışına uymayan yapılara ilişkin kararlı duruşumuz devam edecek” dedi. Öte yandan Bodrum’da geçtiğimiz hafta kaçak ve imara aykırı olan otel, villa, rezidans ve lüks dairelerin birçoğunun yıkımı tamamlandı. Yıkımların gerçekleştirildiği alanların toprakla doldurulduğu ve ağaçlandırıldığı gözlemlendi.

KADEMELİ ŞEKİLDE VERGİLENDİRME

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kamuoyunda uzun süredir gündemde olan lüks konut vergisine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Kurum, lüks konut vergisinde değerleme çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanacağı bilgisini paylaşarak, “5 milyon ve üzeri 150 bin ila 200 bin arası bağımsız bölüm var. Kademeli bir şekilde bir vergilendirme söz konusu olacak” diye konuştu. Yeni düzenleme ile konutunun değeri 5 milyon TL ila 7.5 milyon TL arasında olan vatandaşların yılda yüzde 0.3, değeri 10 milyon TL üzerinde konutu olan vatandaşların ise yılda yüzde 1 konut vergisi ödemesi planlanıyor. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN