Back To Top
Denizde balık yok stoklar tükeniyor

Denizde balık yok stoklar tükeniyor

 - Son Güncelleme: 07.10.2019 Pazartesi 01:07
Denizde balık yok stoklar tükeniyor
- A +

Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Özkaya “2000’de 460 bin ton, geçen yıl 283 bin ton balık yakalamışız. Gittikçe aşağı düşüyoruz” dedi. Avlanmak için 24 metre olan sığlık sınırının 18 metreye çekildiğini aktaran Özkaya, bunun balık stoklarına zarar vereceğini söyledi.

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili tebliğinde yapılan değişiklikle, Karadeniz’de 1 Eylül-15 Aralık’ta ‘Gırgır’ diye bilinen teknelerle avlanmak için kıyıdan itibaren 24 metre olan sığlık sınırının 18 metreye çekildiğini anımsattı. Diğer denizlerde ise dönem boyunca 24 metreden sığ sularda ‘Gırgır’ ağlarıyla avcılık yapılamayacağına işaret eden Özkaya “Biz sığlık sınırının 24 metrenin altına indirilmesini istemiyoruz. Çünkü küçük balıkların gidip kendini koruyabildiği yerler buralar.

Karadeniz’de 24 metreden sığ yerlerde ‘Gırgır’ ağlarıyla avcılık balık stoklarına zarar verir. Balığın yumurta bırakmasına müsaade etmemiz lazım” ifadelerini kullandı. Özkaya, balıkçılıkta sürdürülebilirliğin önemine dikkati çekerek “Biz genellikle iç sularda balıkçılık yapıyoruz ve amacımız bu sularda sürdürebilirliği sağlamak. 2000 yılında 460 bin ton balık yakalamışız. 2007’de 528 bin ton, 2013’te 338 bin ton, geçen sene 283 bin ton. Gittikçe aşağı düşüyoruz. Stokların erimesini, yakalanan balıkların boylarından da anlayabiliriz.

Bugün neredeyse hamsi boyuna yakın mezgitler var” diye konuştu. Avrupa’da balık koruma alanlarının yüzde 10’un üzerinde olduğunu anlatan Özkaya, Türkiye’de yüzde 3,5 olan bu alanların artırılması gerektiğini söyledi. Özkaya, yaklaşık 15 bin küçük balıkçının olduğunu belirterek, “Geleneksel balıkçılık dediğimiz 12 metrenin altında, çocuğuyla, eşiyle balığa giden, yakaladıkları balıkları satıp ailesini geçindiren bu balıkçıların rahat balıkçılık yapabilmesi için o alanların korunmasını talep ediyoruz” dedi. ‘Gırgır’ teknesi sahiplerine başka türlü destekler verilebileceğini aktaran Özkaya, kurallar koyulup uyulduğunda denizlerin herkese yeteceğini kaydetti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN