Dolara yatırım yapmak isteyenler için son fırsat! Seçimden sonra öyle bir rakama çıkacak ki...

Dolara yatırım yapmak isteyenler için son fırsat! Seçimden sonra öyle bir rakama çıkacak ki...

Son iki yıldır yaşanan ekonomik kriz, dolar kurunun da tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmasına neden oldu. Dolara endeksli olan birçok ürün ve hizmete de fahiş oranda zam geldi. Elinde birikimi olan ve döviz yatırımı yapmak isteyenler için 'ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi' uyarısı geldi. Seçim sonrası doların büyük sıçrama yapması bekleniyor. İşte, seçim sonrası doların geleceği seviye...

Ashmore Araştırma Birimi Başkanı Gustavo Medeiros, seçim sonrası dönemde dolar kurunun 30, 31 lirayı görebileceği, CDS'lerin ise yeniden 900 baz puan seviyelerine yükselebileceği tahmininde bulundu.

DOLAR/TL KURU YÜKSELİYOR

Reuters'taki habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda beklenenden yüksek bir oy alarak ikinci tur öncesi favori konumda bulunması, piyasaları etkilemeyi devam ediyor.

Türkiye'nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi olarak adlandırılan beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS), 14 Mayıs 2023'teki seçimlerin ardından 200 baz puandan fazla yükselerek 682 puanı görürken, dolar/TL kuru 19,80 seviyelerine yaklaştı.

SEÇİMDEN SONRA DOLAR NE KADAR OLACAK?

Haber için değerlendirmelerde bulunan Medeiros, şu ifadeleri kullandı:

"CDS'ler geçen yılın temmuz ayında olduğu gibi yeniden 900 baz puanı görebilir. Eğer Türk Lirası'nın enflasyon kadar değer kaybedeceğini varsayarsak dolar/TL, 30-31 seviyesine gelebilir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN