Dövizin düşüşü umutlandırmıştı: Otomobile indirim beklemeyin

Dövizin düşüşü umutlandırmıştı: Otomobile indirim beklemeyin

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ali Bilaloğlu, otomobil fiyatlarında dövizdeki düşüşle doğru orantılı bir indirim beklenmemesi gerektiğini vurguladı. Bilaloğlu, "Döviz kurları yüzde 20-30 oranında artarken otomobil fiyatları aynı oranda artmıyorsa, döviz kurları gerilerken de fiyatların aynı oranda düşmeyeceği aşikar" dedi.

Son dönemde döviz kurundaki tarihi yükselişin ardından otomobil fiyatları da fahiş zamlanmıştı. Sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni mevduat sistemiyle düşen dolar ve euro kurunun ardından tüketicilerde de otomobil fiyatlarıyla ilgili indirim beklentisi yarattı. Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ali Bilaloğlu, Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'a otomobil fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ali Bilaloğlu, hiçbir markanın dövizdeki artışı doğrudan fiyatlarına yansıtmadığını belirterek "Eğer, bu olsaydı satışlar anında dururdu. Döviz düşerken de markalar kendi stok politikasına fiyatları indirecektir. Bunun farklı yöntemleri var. Liste fiyatında indirim ve kampanya gibi. Döviz kurları yüzde 20-30 oranında artarken otomobil fiyatları aynı oranda artmıyorsa, döviz kurları gerilerken de fiyatların aynı oranda düşmeyeceği aşikar" ifadelerini kullandı.

'FAİZ İNDİRİMİYLE TALEP AZALDI'

İGF Haber'in aktardığına göre; pazardaki yüksek talebin faiz indirimleri ile birlikte düşüşe geçtiğini belirten Bilaloğlu, şunları söyledi:

"Ekim ayına kadar pazarda talep çok kuvvetliydi. Fakat, Merkez Bankası'nın Ekim ayında faiz indirimine gitmesi ve dövizin yükselmesine bağlı olarak fiyatlar arttı ve talep azalmaya başladı. Geçen haftaki showroom trafiği ile bundan üç ay önceki showroom trafiği bizim markalarımızda yüzde 30 azaldı. Bu da talebin azaldığını gösteriyor. Faiz indirimlerinin başladığı eylül ayından beri TL'de görülmemiş değer kayıpları yaşanmıştı. Bunun sonunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ekonomiye ilişkin yeni tedbirler getirmek zorunda kalmış, geçen hafta bu adımların duyurulmasından sonra TL hızla değer kazanmış, geçen hafta pazartesi günü 18 TL'yi gören dolar 11 TL'ye kadar çekilmişti. Kurdaki rekorlarla birlikte fiyatlarda da büyük artışlar meydana gelmişti. Döviz kuruna endeksli otomobil fiyatları, son bir ayda yüzde 50'den fazla artmış, bazı modellerde fiyat artışı yüzde 100'ü bulmuştu.

'FAİZ İNDİRİMLERİ KREDİLERE YANSIMADI'

Faiz indirimleri tüketici ve bireysel kredilere yansımadı. Ayrıca, bir süredir bireysel müşterilerde araç fatura bedeline bağlı kullanılabilecek kredi üst limitleri tanımlı. Hal böyleyken, kredi kullanım oranı sınırlı kalıyor. İki sene öncesine kadar araç satın alımlarında kredi kullanım oranı yüzde 55 iken, bu oran şuan yüzde 20’lere düştü."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN