Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? SSK, Bağ-Kur, emekli maaş zammı hesaplama

Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? SSK, Bağ-Kur, emekli maaş zammı hesaplama

Emekli maaşına her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kez zam yapılıyor. 2021'in ilk altı aylık enflasyon oranına göre emekli zammı belirleniyor. SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığına bağlı emeklilerin maaşı, yapılacak toplu sözleşmelerin ardından netleşecek. İşte, emekli maaşı zammında son durum...

2021 yılının ilk maaş zammını ocak ayında alan emeklilerin gözü, temmuz ayında yapılacak zam oranına çevrildi. Ocak-haziran döneminde gerçekleşen enflasyon, ocak ayında yapılan yüzde 3 oranındaki toplu sözleşme zammını aşarsa, aradaki fark emekli memur aylıklarına yansıtılacak.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI BELLİ OLDU MU?

Temmuz ayında enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. 5 Temmuz 2021 günü açıklanması planlanan enflasyon rakamlarının ardından emekli maaşı zamları da belli olacak.

Ocakta yüzde 1.68, şubatta yüzde 0.91, martta yüzde 1.08, nisan ayında yüzde 1.68 artan enflasyon mayısta ise 0.89 olarak gerçekleşti. Ortaya çıkan enflasyon verileri SSK ve Bağ-Kur emeklisi için temmuza kadar 1 ay varken yüzde 6.39'luk zammın oluştuğunu gösteriyor.

Açıklanan enflasyon verilerine göre SSK ve Bağ-Kur emeklisi şimdiden yüzde 5.46'lık zammı garantiledi.

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte emekli sandığına bağlı emeklilere de zam yapılacak. Memur emeklilerine bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 3 zam verilmişti. Haziran ayında enflasyon yüzde 1 oranında artarsa 6 aylık enflasyon yüzde 7.45'e çıkacak ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağı yüzde 4.45'e yükselecek. Temmuzda memura sadece yüzde 3 oranında 6 aylık zam yapılacağı için farkla birlikte toplam zam yüzde 7.45'te kalacak.

Örneğin, yılbaşında en düşük memur maaşı zamlarla 4 bin 98 liraya çıkmıştı. Mayıs sonunda reel maaşı 246 lira kayıpla 3 bin 852 liraya düştü. Temmuz zammıyla da en yüksek emekli maaşı 4 bin 3 lira olacak. En düşük memur emeklisi 5 ayda 2 bin 920 liralık maaşından 175 lira kaybetti. Temmuzda enflasyon farkıyla birlikte yüzde 7.5 zamla maaşı yaklaşık 3 bin 137 lirayı görecek.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine 6 ayda bir, geçmiş 6 aylık enflasyon kadar zam yapılıyor. Emeklilerin aylıklarına ocak ayında geçmiş enflasyon farkı yansıtıldı ancak ilk 6 ay için reel zam verilmedi. Ocakta 1500 lira olan en düşük işçi emeklisinin temmuz ayında 6 aylık enflasyon yüzde 7.5 olursa aylığı 1612 lirada kalacak.

Net rakamları hesaplamak için temmuz ayında açıklanacak enflasyon rakamlarını beklemek gerekiyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN