Faiz indiriminde sona yaklaştık

Faiz indiriminde sona yaklaştık

Merkez Bankası faiz indirimleri arifesinde kura 7 yıl aradan sonra ilk kez müdahale etti. Bu hamlenin ardından yatırımcı ve ekonomistlerle bir araya gelen Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, faiz indirimlerine değindi. Kavcıoğlu “Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum” dedi.

EKONOMİ SERVİSİ

Türk Lirası’ndaki rekor değer kaybı sonrasında Merkez Bankası’ndan 7 yıl sonra ilk kez resmi olarak müdahale geldi. Kaynakların verdiği bilgiye göre, yaklaşık 1 milyar dolarlık satış gerçekleşti. Bu hamle sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri yerli yatırımcılarla bir araya geldi.

Yerli yatırımcılar toplantısında yapılan sunumda TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu “Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Kavcıoğlu “Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerinin 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz. Rezervlerimizi kararlı bir şekilde artırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan ekonomistlerden Işık Menkul Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Örnek ve Şekerbank Başekonomisti Gülay Elif Yıldırım, Başkan Kavcıoğlu’nun “Döviz mevduatlarının TL enstrümanlara geçişini teşvik etmek için yakında düzenleme yapacağız” dediğini aktardı. Sagam Strateji Danışmanlık Kurucusu Murat Sağman ise düzenlemeyle ilgili detay verilmediğini belirtti. Sunumda şu ifadeler öne çıktı: Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Cari işlemler dengesi Ağustos ve Eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz. Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir. Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz. 23 Eylül tarihinden bu yana TL tasarruf mevduatındaki yükseliş devam ederken, yabancı para tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleşti.

MADEM SON GELİYOR 'NAS' BİTTİ Mİ?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun faiz mesajları geniş yankı buldu. 2022 için tam olarak bir perspektif vermeyen Kavcıoğlu, faiz indirimlerinde sona gelindiğini paylaşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘NAS’ çıkışını hatırlattı. Erdoğan daha önce partisinin grup toplantısında faiz ve enflasyon ile ilgili mesajlar verirken “Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Bu görevde olduğum sürece faiz ve enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada. Nas ortadayken sana, bana ne oluyor?” ifadelerini kullanmıştı.

‘KRİPTO YATIRIMLARDAN RAHATSIZLIK DUYUYORUZ’

Şahap Kavcıoğlu, yatırım iştahı yüksek firmaların finansmanının desteklenmesi için de ticari kredilerdeki gelişmeleri önemsediklerini, kripto varlıklara yönelen belirli bir kesim yatırımdan rahatsızlık duyduklarını sözlerine ekledi.

‘ENFLASYON DÜŞECEK MEVDUAT GELİRLERİ ARTACAK’

Daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla birlikte reel mevduat getirilerinin yüksek kalmaya devam edeceğinin altını çizen Şahap Kavcıoğlu “Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahalesinin amacı piyasadaki likidite koşullarını desteklemeyi ve oynaklığı gidermeye yöneliktir” yorumunu yaptı. Kavcıoğlu, Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası küresel arz, lojistik ve talep zincirlerindeki göreli üstünlükleri ile kalıcı fiyat istikrarı için gerekli koşulların oluşacağını söyledi. Şu andaki fiyat artışlarının geçici olduğunu ve enflasyona dönüşmeyeceğini vurgulayan Kavcıoğlu şöyle konuştu: “Kısa bir süre içinde çok daha düşük seviyelerde bir enflasyon seviyesi gözlenmeye başlayacaktır.”

KURDAN TL’YE GEÇİŞ İÇİN TEŞVİK DÜŞÜNÜLÜYOR

TL mevduata dönüşün hala sürdüğünü ve bundan mutlu olduklarını dile getiren Şahap Kavcıoğlu, özellikle yastık altından gelen dövizle TL mevduatın 400 milyon TL arttığını anlattı. 23 Eylül’den bu yana TL tasarruf mevduatındaki yükselişin devam etiğini vurgulayan Kavcıoğlu, yabancı para tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleştiğini belirtti. Kavcıoğlu’nun ters dolarizasyon ve TL enstrümanlara geçişi teşvik etmek için yakında düzenleme yapacaklarını da anlattı. Ekonomistler bu konuda Merkez Bankası’nın bir yetkisi olmadığını paylaştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN