Back To Top
İhtiyaca göre konut üretilemiyor

İhtiyaca göre konut üretilemiyor

 - Son Güncelleme: 21.10.2018 Pazar 03:12
İhtiyaca göre konut üretilemiyor
- A +

MESA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mert Boysanoğlu, Türkiye’de ihtiyaca göre konut üretilmediğini söyledi. Arsa sahiplerinin talep ettiği yüksek bedellerin fiyatları çok arttırdığını vurgulayan Boysanoğlu “Türkiye’de artık sat-yap dönemi kapandı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 50 yılı aşkın bir süredir kalitesiyle adından sıkça söz ettiren MESA, 2018 yılı proje yatırımlarını sürdürüyor. MESA’nın Çubuklu’da hayata geçirdiği ikinci projesi MESA Çubuklu 28, geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Az katlı mimarisi ve panoramik boğaz manzarasıyla dikkat çeken projede, 1+1, 1+1 çatı dubleksi, 2+1, 2+1 dubleks, 2+1 çatı dubleksi, 3+1, 3+1 çatı dubleksi, 4+1 bahçe dubleksi ve 4+1 çatı dubleksi seçenekleri bulunuyor. Ekim 2019’da teslim edilecek projede fiyatlar 1 milyon 359 bin ile 4 milyon 493 bin TL arasında değişiyor.

Toplantıda konuşan MESA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Mert Boysanoğlu, yurtiçinde toplam 9 milyar TL’lik projelerinin olduğunu belirterek, “Beykoz Çubuklu bölgesinde 2 projemiz başladı, bir tane de planlanan var. Bu işlerin değeri 1.5 milyar lira. Mesa Çubuklu 28 projemizde inşaatın yarısına geldik, evlerin 3’te biri de satıldı.

6 blokluk projemizde 80 birim var. Bunun dışında Özbekistan’da 750 milyon lira, Kanada’da 120 milyon dolar, Polonya’da ise 150 milyon euroluk yatırımlarımız var. Cezayir ve Rusya’da yeni işler için görüşmelerimiz sürüyor” diye konuştu. 

Sektörün geldiği nokta hakkında da önemli açıklamalar yapan Boysanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: İnşaat sektörü artık çok büyük. Bu işin bir disiplin altına alınması şart. 50 bin lira sermaye ile milyarlık iş yapma dönemi kapandı. Sektörde bir balon olduğunu düşünmüyorum lakin ihtiyaca göre konut üretilmediği de bir gerçek. Bunun en büyük sebebi ise arsa maliyetlerinin aşırı yüksek olması. Kat karşılığı yapılan anlaşmalarda, arsa sahiplerinin istediği oranların aşağı inmesi durumunda fiyatlar, alıcılar tarafından talep görecek rakamlara ulaşacaktır. Bu da önümüzdeki süreçte gerçekleşecektir diye düşünüyorum. Türkiye’de artık sat-yap dönemi bitmiş, yap- sat dönemi başlamıştır diyebiliriz.”

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN