Kamu bankalarından kredi isteyen iş dünyasına bilindik tavsiye

Kamu bankalarından kredi isteyen iş dünyasına bilindik tavsiye

Bankalar ile reel sektör arasındaki başta kredi olmak üzere finansman sorunlarının çözümü için TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ev sahipliğinde görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yöntemine başvuran kamu bankalarının yöneticileri reel sektör temsilcilerine “Rüzgar Türkiye lehine, yılbaşına kadar sabredin” dedi.

Reel sektörün finansmana erişim probleminin giderilmesi amacıyla reel sektör temsilcileriyle kamu bankaları yöneticileri TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantıda kredi başvurularında teminatların değerlemesiyle ilgili özel çalışma yapılması kararlaştırılırken, kamu bankaları yöneticilerinin reel sektör temsilcilerine “Rüzgar Türkiye lehine, yılbaşına kadar sabredin” dediği ortaya çıktı.

Reel sektörün finansmana erişim probleminin giderilmesi amacıyla reel sektör temsilcileriyle kamu bankaları yöneticileri TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantıda kamu bankaları yöneticilerinin, yılbaşına kadar toplam 24 milyar dolarlık bir borç yükümlülüğü bulunduğuna dikkat çekerken, uluslararası piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine olduğunu söyledikleri bildirildi.

Önceki gün TOBB’da gerçekleştirilen toplantının basına kapalı kısmında, kamu bankalarının yöneticilerine finansmana erişim konusundaki şikayetler dile getirildi. Dünya'dan Hüseyin Gökçe'nin haberine göre kredi kullanımı sırasında bankaların çok zorladığını belirten reel sektör temsilcileri, bu alanda biraz esneklik sağlanması gerektiğini bildirdiler.

“Yılbaşına kadar sabredin”

Kamu bankaları yöneticileri ise sıkıntının farkında olduklarını belirtirken, uluslararası piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine döndüğünü kaydettiler. Bu noktada Hazine’nin borçlanma maliyetlerinde başlayan düşüşün devam edeceği öngörüsünü paylaşan bankacılar, yılbaşına kadar bankalar ve reel sektörün ödenmesi gereken dış borcun 24 milyar dolar civarında olduğunu, bunun da Türkiye için çok büyük rakam olmadığını aktardılar. Bankacıların, reel sektör temsilcilerinden yılbaşına kadar sabretmelerini istedikleri öğrenildi.

Yapı maliyetleri ortak çalışma ile güncellenecek

Öte yandan kredi başvurusunda teminat olarak gösterilen taşınmazın gerçek değerinin çok altında bir bedelle rapora yansıması, firmaların kredi kullanımını da engelliyor. Kredi kullanımında teminat olarak gösterilen taşınmazların bedeli, yapı yaklaşık maliyetlerine göre hesaplanıyor. Yani rayiç değeri 2 milyon lira olan bir taşınmaz, yapı yaklaşık maliyetleri tablosunda 300- 400 bin lira gibi görünebiliyor. Edinilen bilgilere göre reel sektör temsilcilerinin konuyla ilgili rahatsızlığını ilettiği kamu bankası yöneticileri, bankaların da bunu sorun olarak gördüğünü ilettiler.

Bu konuda bankalar ile reel sektörün ortak çalışma yapması kararlaştırıldı. Bununla ilgili yapı yaklaşım maliyet birim bedellerinin güncellenmesi yönünde bir çözüm yöntemi gündeme geldi. Önceki gün TOBB’da gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih katılmıştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN