Matrah arttı kur patladı otomobil uçtu gitti

Matrah arttı kur patladı otomobil uçtu gitti

Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde yapılan matrah artışıyla birlikte yüzde 80’lik vergi diliminde yer alan birçok model yüzde 50 ÖTV bandına indi. 13 Ağustos günü hemen hemen 55 modelin fiyatı 265 bin lira bandına inerken, yaşanan kur atakları bu baharı kısa sürdürdü. Otomobil fiyatlarında ağırlıklı olarak belirleyici olan euro kuru bu süreçte rekor kırarak yüzde 55 artınca etiketler de patladı. Böylece yüzde 50’lik dilimde olan model sayısı gazlayan fiyatlarla 19’a düştü.

ALİ YILDIRIM

Otomotiv sektörü Türkiye’de vergi ve kur kıskacıyla uğraşırken, şimdi de pandemi aracılığıyla stok sorunuyla da yakından tanıştı.

Çip kriziyle birlikte üretim adetleri düşerken, yeni bir araç almak gittikçe zorlaştı. Özellikle son 2 yıllık süreçte sıfır otomobil bulunurluğu minimum seviyeye düşerken, 12 Ağustos 2021’de yapılan matrah artışıyla birlikte fiyatlar da biraz olsun geriledi.

grafikhaberi1.jpg

Yüzde 80’lik matrah diliminde olan birçok model yüzde 50’lik vergi dilimine indi. Bu dönemde ekonomi yönetimin aldığı kararlar ve hızlı faiz indirimi döngüsü TL’yi tarihinin en değersiz seviyelerine taşırken kuru da patlattı. Böylece yaşanan kur atakları ucuz otomobil baharını çok uzun sürdürmedi. Matrah artışından sonra yaklaşık 55-60 model yüzde 50 vergi dilimine girdi. Fakat artan fiyatlarla birlikte 55 model yerini sadece 19 modele bıraktı.

12 Ağustos sonrasında neredeyse yüzde 60 düşen fiyatlar bugün bakıldığında yaklaşık yüzde 100’den fazla artış kaydetti. Günlük yaşanan kur krizleri ayda bir değişen fiyatları neredeyse haftalık periyotta değişme mahkum etti. Gerçekleşen matrah artışı sonrasında bazı orta ve alt sınıf modellerin fiyatlarında iyileşme görülmüştü. Fakat o dönemde de sektör temsilcileri bunun kalıcı bir hamle olmadığını uzun vadeli bir önlem alınması gerektiğini paylaşmıştı. Vatandaş ise TL kriziyle birlikte parasının değerini korumak için ya dövize sarıldı ya da farklı ürünlere. Bunlardan biri de otomobil oldu. Yatırım aracına dönüşen otomobiller sonrasına fiyatların her ay değişimi tüketici için cazip geldi. Bugün liste fiyatı 266 bin lira olan bir otomobil bile online satış sitelerinde 400 bin liradan fazla fiyat etiketiyle satıldığı görülüyor. Öte yandan veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata verilerine göre, Kasım 2021’de yüzde 50 ÖTV bareminde sadece 18 tane modelin kaldığı görülüyor. Daha önce listede SUV ve C-HB modellerin olduğu görülürken şimdi iki segmentten de eser kalmadı.

birinci.jpg

‘ORTA GELİRLİNİN SIFIR ARAÇ ALMASI ARTIK HAYAL’

Ekonomi düzelmedikçe fiyatların geri gelmeyeceğini söyleyen ikinci el veri ve değerlendirme şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın “Enflasyon düşmedikçe, ekonomi düzelmedikçe, kur gerilemediği sürece fiyatların düşeceğini düşünmüyorum” dedi. Alım gücünün de bu ekonomik faktörlerde dayalı olarak düştüğünden bahseden Yalçın şöyle konuştu: “Önümüzdeki 2 sene alım gücü artmaz. 2022’de aynı tablo devam edecek. Sıfır araç bulunurluğu sorunu devam edecek. Bununla birlikte fiyatlar da artacak. Bu yüzden talep ikinci el araçlara kayacak. Burada da fiyatların duracağını düşünmüyorum. 2022’de araç satın alanların çoğu filo ve otomobili bir yatırım aracı gibi görenler olacak. İnsanlar parasının değerini otomobil satın alarak korumaya çalışacaklar. Orta gelirli bir kişinin bu fiyatlardan otomobil satın alması artık hayal.”

kinci.jpg

‘İKİNCİ ELDE BİLE FİYATLAR BİR GÜNDE YÜZDE 20 YÜKSELDİ’

Döviz kurunun sıfır kilometre araç fiyatlarına direkt yansıdığını ifade eden Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Ancak stok problemleri, ikinci elde neredeyse tüm araçların fiyatlarında radikal yükselişlere neden olurken, sadece 23 Kasım 2021 tarihinde, dövizdeki hızlı artışla aynı gün içinde ilan platformlarından ortalama 30 bin aracın ilanı kaldırıldı. İlanını kaldırmayan birçok şirket ve araç sahibi de birkaç saat içinde satış fiyatında yaklaşık yüzde 20 artışa gitti. Ülke ekonomisindeki gelişmeler, ikinci elde de belirleyici unsur olacak. Online ilan platformlarınının sıfır kilometre araç satışını kaldırması ve yeni ilanlara müsaade etmemesi adına bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde parası en çok olan, elinde en çok otomobil olan fiyatı ve piyasayı belirler, bu karaborsanın önü alınamaz. Bugün hiçbir bayide sıfır araç bulunamazken, ilan platformlarında 2 binden fazla sıfır araç ilanıyla karşılaşmamız durumun ciddiyetini gösteriyor” dedi.

ucuncu.jpg

‘FIRSAT VARDI YAKALAYAMADIK’

Operasyonel araç kiralama sektörü yılın 9 aylık bölümünde 12,6 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yaparak 47 bin 700 adet aracı filosuna kattı. Sektörün toplam araç sayısı ise 2020 yılı sonuna göre yüzde 9,1 azaldı ve 239 bin adede geriledi. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici “Kiralama sektöründe ikinci ve üçüncü çeyrekte bir miktar büyüme beklentimiz vardı. Ancak araç bulunurluğunda yaşanan sıkıntılar sektörün araç parkında beklenen büyümeyi, özellikle üçüncü çeyrekte fırsat olmasına rağmen, yakalayamamasına sebep oldu. Otomotiv sektöründeki fiyat artışları ve mali disiplindeki iniş çıkışlardan kaynaklı olarak tüketicinin tercihi ekonomik ve küçük segment araçlara kaymış durumda. 2022 ortasında ise çip krizinin sonlanması ile araç bulunurluğunun da artması ve büyümesi bekleniyor ancak Türkiye’de bu büyümenin yaşanabilmesi için döviz kuru ve ekonomide yaşanan dalgalanmaların durulması gerekiyor. Araç bulunurluğu problemi kontrat sürelerini de etkiledi, şirketler ellerindeki araçları bırakmak istemiyorlar bu sebeple var olan kontratlarını uzatmayı tercih ediyorlar” açıklamasını yaptı.

arac.jpg

Elantra’ya sporcu kostümü

Hyundai yeni Elantra modeliyle tüm dikkatleri üzerine topluyor. Tasarımıyla beğeni kazanan model, güçlü donanımıyla da zengin sedanları aratmıyor. Önceki nesline göre oldukça sportif bir kostümle gelen modelin kalbinde de tanıdık atmosferik ünite görev yapıyor.

Türkiye’nin en genç otomotiv markalarından biri olan Hyundai, yeni modellerle dikkat çekiyor. Kısa bir süre önce neredeyse Tucson ile birlikte Elantra modelini de yenileyen marka C-sedan pazarında iddialı bir tasarımla beğeni topluyor. Sportif tasarımı, güçlü motoru ve zengin donanımıyla öne çıkan otomobil, bu haftaki konuklarımız arasında yerini aldı. Sınıfının iri modellerinden olan yeni araç, yeni tasarımıyla adeta spor sedan segmentine geçiş yapmış. Üçgen farları, köşelere yerleştirilmiş sisler, geniş ön ızgarası ve öne doğru alçalan motor kaputuyla dinamik bir görünüşe sahip. Önceki nesle göre tamamen yenilenen dış tasarım, sadece profilden bakıldığında tanıdık geliyor. Arka tasarım ise sportif tasarımın en ilgi çekici bölümü. Köşeli far grubu, spoyler görevi gören bagaj kapağı, ortaya yerleştirilmiş model ismi, şık tasarımı tamamlıyor. Yeni orta konsol ve direksiyon simidi oldukça şık. Kokpiti tamamen kaplayan krom çıta, geniş havalandırma çıkışları, arasına yerleştirilen 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ve hemen altına konumlandırılan elektronik klima kumandaları, aracın yenilikçi yapısını ortaya koyuyor. Araçta akıllı telefon entegrasyonu ve kablosuz şarj gibi yeni nesil teknolojiler de unutulmamış.

Bu arada kablosuz ve USB şarj sisteminin en iyi kullanan markalardan biri desek tam da yerinde olur. Hem ön hem arkada oturanlar için oldukça rahat bir yaşam alanı sağlanmış. 458 litrelik bagaj, bazı rakiplerin gerisinde olsa da geniş ağzı ile kullanışlı bir yapıya sahip. Yeni Elantra, sadece 1.6 litrelik benzinli motorla pazara sunuluyor. Bize 6 ileri otomatik şanzımanla konuk olan aracın 127 beygir güç ve 155 nm tork üreten MPI motoru, 1325 kilogramlık otomobile yeterli performansı sağlıyor. Bu kombinasyonla 0-100 km/s ivmelenmesini 11.6 saniyede tamamlayan Elantra, saatte 195 kilometrelik son süratiyle de beklentileri rahatlıkla karşılıyor. Ara hızlanmalarda da yeterli esnekliği sunabilen motor, yumuşak geçişlere sahip şanzımanla birlikte konforlu sürüşü daha çok seviyor. Aracın Elite Plus donanımında 6 hava yastığı, ESP, kör nokta uyarı sistemi, ön ve arka çapraz çarpışma uyarı sistemi, anahtarsız çalıştırma, geri görüş kamerası, LED ön farlar, akıllı bagaj kapağı, sunroof, kablosuz şarj sistemi gibi uzun bir liste sunuluyor.

ekle1.jpg

Çip krizi yaşamadı yeni mağazayı Antalya’da açtı

DS, Türkiye’deki beşinci showroomunu Antalya’da hizmete açtı. Türkiye’de Koluman Holding iştiraki Koluman Monde Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından temsil edilen markanın İstanbul’da iki, Ankara ve İzmir’deki showroomlarından sonra Antalya’nın lüks semti Lara’daki 500 metrekarelik 2 katlı showroomu da üst düzey lüksten ödün vermeden en ileri teknoloji ile donatıldı. Koluman Monde Motorlu Araçlar Başkan Vekili Altuğ Erciş, pandemi döneminin etkilerinin halen sürmekte olduğu bu dönemde çip krizinden doğan tedarik sorununu diğer markalar kadar çok yaşamadıklarını belirtti.

ekle2.jpg

Yıldızlı yer uçağı Türkiye için hazır

Mercedes-Benz CLS, güncellenen tasarımı ve yeni sunulmaya başlanan donanımlarıyla 4 kapılı coupé akımının öncü temsilcisi olmayı sürdürüyor. Model, 2.0 litrelik turbo dizel motora sahip CLS 300 d 4MATIC, 3.0 litrelik turbo dizel motora sahip CLS 400 d 4MATIC modellerine ek olarak, 3.0 litrelik turbo benzinli Mercedes-AMG CLS 53 4MATIC+ versiyonu ile birlikte Aralık ayı itibarıyla Türkiye’de satışa sunuluyor. 435 bg (320 kW) güç üretimi ile Mercedes-AMG CLS 53 4MATIC+, sportif performans ve yüksek verimliliği bir arada sunuyor. CLS 53 4MATIC+ ile sunulan Limited Edition versiyonundan sadece 300 adet üretilmesi planlanıyor.

ekle4.jpg

Elektrikliler geliyor alt yapı güçlendirmesi şart

Elektrikli araç üretiminin hızla yayıldığını vurgulayan Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül “Elektrikli araçlar, aslında uzun bir süredir dünyada kullanılmakta. Fakat özellikle son 2 yıl baz alındığında, elektrikli araç üretim ve satışında ciddi bir artış gözlemleniyor. Amerika ve birçok Avrupa ülkesi bu konuda üreticiye sağladığı teşvikler sayesinde elektrikli araç kullanımını artırdı. Türkiye de TOGG ile elektrikli araç çağını başlatmış oldu ve ülkeler arası araç üretim yarışının da bir parçası haline geldi. Elektrikli araçların artması ile birlikte doğal olarak elektrik ihtiyacı da artacak. Bu bağlamda elektrik altyapılarının güçlendirilmesinin gündeme gelmesi de kaçınılmaz” dedi.

Hedef sıfır kaza sıfır ölüm

Honda, yapay zekâ ve iletişim teknolojilerini kullanarak trafikte yolu paylaşan herkesin trafik riskinden kurtulacağı geleceğin güvenlik teknolojilerinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Japonya’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Softbank ile yaya ve araçlar arasındaki çarpışmayı azaltacak 5G mobil iletişim teknolojileri projesini açıklayan Honda, şimdi de 2050 hedefini açıkladı. Honda, geleceğin güvenlik teknolojileri olan Akıllı Sürücü Destekli Teknoloji ile Güvenli ve Sağlam Ağ Teknolojisi’ni kullanarak ‘herkes için güvenlik’ sloganıyla Honda motosikletlerin ve otomobillerin yer alabileceği trafik kazalarındaki ölüm oranını 2030 yılına kadar yarı oranına, 2050 yılına kadar ise sıfıra düşürmeyi hedefliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN