Back To Top
Mazeret izni nedir? Mazeret izni kaç gündür?

Mazeret izni nedir? Mazeret izni kaç gündür?

 - Son Güncelleme: 17.11.2019 Pazar 18:02
Mazeret izni nedir? Mazeret izni kaç gündür?
- A +

Haberimizde birçok kişi tarafından yanlış anlaşılan mazeret izni nedir? Mazeret izni kaç gündür? Mazeret iznini kimler kullanabilir? sorularının net yanıtını bulabilirsiniz. İşte mazeret izni hakkındaki tüm detaylar….

Mazeret izni nedir? Mazeret izni kaç gündür? Mazeret iznini kimler kullanabilir? İşçinin ve memurun mazeret izinleri ne şekildedir? sorularının ayrıntıları haberimizde. Pek çok çalışanın yanlış anladığı mazaret izni hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Mazeret izni birçok işçinin yasala hakkı ancak çoğu insan mazeret iznini hangi durumlarda kullanacağını bilmiyor. 4857 sayılı İş Kanunu’nda çalışanlar için düzenlenmiş olan izinlerle ilgili çeşitlilikler ve farklılıklar bulunmaktadır. İşçinin ve memurun mazeret izinleri ve pek çok detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

MAZERET İZNİ NEDİR?

İş Kanunu tarafından, işçinin olağanüstü bir durumundan dolayı verilmiş yıllık izin dışındaki ücretli izinlere mazeret izni denir. İşçilerin yasada veya iş sözleşmesinde yer almayan gerekçelerle aldıkları ücretli izinlerse idari izin olarak değerlendirilebilir. İdari izinler yalnızca resmi anlamda kamu sektöründe geçerli olan izinler olsa da, işverenin veya iş yerinin işçiye yasa, sözleşme veya iş yeri geleneği dışında gönüllü olarak verdiği ücretli izinler de idari izin tanımına dahil olabilir.

MAZERET İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

Kanun işçiye; 'Evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, Eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir' demektedir. Ayrıca işçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir. Mazeret izinleri kanuni hak olduklarından dolayı işverenin onayına gerek yoktur. İşveren bu izinleri kanun gereği kullandırmak zorundadır. Mazeret izinlerinde ücret kesintisi yapılamaz. Ücretten kesilerek verilen izinler mazeret izni kapsamında değerlendirilemezler..

MAZERET İZNİ KİMLERE VERİLİR?

Evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğu vefat edenlere, eşi doğum yapanlara, en az yüzde 70 oranında engelli çocuğu olanlara mazeret izni verilir.

MAZERET İZNİ İÇİN İŞVERENİN ONAYINA GEREK YOK

Mazeret izni işçinin hakkı olduğu için işverenin onayına gerek yok. Ama idari izin işverenin verdiği izinler arasında yer alıyor. Ücretinden kesilerek verilen izinler mazeret izni sayılmazlar.

MAZERET İZNİ HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğu vefat edenlere, eşi doğum yapanlara, en az yüzde 70 oranında engelli çocuğu olanlara mazeret izni verilir.

İŞ KANUNU'NDA MAZERET İZNİ

İş Kanunu’nda mazeret izinleri ayrı başlık altında Ek Madde 2’de belirtilmiştir. Bu izinler evlilik, doğum, ölüm ve engelli ebeveyni iznidir. İşçiye;

Evlenmesi durumunda 3 gün,

Evlat edinmesi durumunda 3 gün

Anne veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde 3 gün,

Eşinin doğum yapması hâlinde ise 5 gün,

En en az %70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, 1 yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde 10 güne kadar
ücretli izin verilir.

İşçi ve işveren kendi arasında anlaşarak bu izinlerin süresini iş sözleşmesi ile arttırabilirler, bu izinlere ek olarak yeni mazeret izinleri ekleyebilir. Örneğin, birçok şirket kanunda taşınma izni olmamasına rağmen, iş sözleşmelerine taşınma izni eklemektedirler.

Mazeret izinleri özelliği gereği ücretli izinlerdir. İşçinin ücretinden bu izinleri kullanması nedeniyle kesinti yapılmaz.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN