SGK hizmet dökümünde bu 3 harf varsa eyvahlar olsun! Emeklilik hakkınız kesilebilir, borçlu çıkabilirsiniz

SGK hizmet dökümünde bu 3 harf varsa eyvahlar olsun! Emeklilik hakkınız kesilebilir, borçlu çıkabilirsiniz

Maaş bordrosundaki sigorta bilgileri, çalışanların emeklilik sürecinde önemli bir kriter. SGK belgesinde bulunan 3 harf tüm emeklilik hayallerinizin suya düşmesine neden olabilir. İşte detaylar...

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödenen prim günlerinin doğruluğunu belirlemek için hizmet belgesinde yer alan Ş, K ve S gibi harflere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu harf kodları emekli maaşlarının iptaline ve hatta maaşların faiziyle geri ödenmesine dahi neden olabiliyor.

Hizmet dökümünüze baktığınızda sigorta prim listenizde bazı harfler görüyorsanız bu harfler emekliliğinizi ya da sigortanızı iptal ettirebilir.

BU HARFLER VARSA DİKKAT

Hizmet dökümünde gördüğünüz Ş harfi, sizi sigortalı bildiren iş yerinin şüpheli iş yeri kapsamında olduğu ve iş yeri hakkında denetim/inceleme yapılacağı anlamına gelir.

Bir işyerine 'Ş-Şüpheli' kodu konulduktan sonra, bu iş yeri hakkında denetim süreci başlatılır. Denetim, bu iş yerinden sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti amacıyla yapılır.

Denetim sonuçlanıncaya kadar iş yerinin Ş olan kodu değiştirilmez, denetim sonucuna göre, sahte sigortalı bildirimi yapıldığı tespit edilirse Ş kodu, S (sahte iş yeri) olarak değiştirilir ve bu iş yerinden yapılan sahte hizmet bildirimleri iptal edilir.

AYLIKLAR KESİLİP GERİ ÖDEME TALEP EDİLEBİLİR

Herhangi bir sorun olmadığı anlaşılırsa Ş kodu tamamen kaldırılır ve bu iş yerinden yapılan hizmet bildirimleri geçerli kabul edilir. Denetimin ne kadar sürede sonuçlanacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Ancak denetim sonuçlanmadan da, bu iş yerinden bildirilen sigortalılar, yani hizmet dökümünde Ş harfi bulunan sigortalılar emeklilik talebinde bulunabilir, hatta aylıkları da bağlanır.

Denetim sonucunda bildirilen hizmetlerin sahte olması nedeniyle iptal edilmesi sonucu emeklilik hakkını kaybedenlerin aylıkları kesilir ve yersiz ödenmiş olan aylıklar geri istenir.

E-DEVLET SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN