Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'vergi feragatı' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'vergi feragatı' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, asgari ücretin 5 bin 500 TL'ye çıkmasıyla 90,6 milyar TL vergiden feragat edildiğini açıkladı. Bakanlık, "Devletimiz, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden güçlü ekonomisiyle tüm bu maliyetleri rahatlıkla karşılayabilecek bir konumdadır" açıklamasında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, asgari ücretin yüzde 30 zamla 5 bin 500 TL olmasının ardından gerçekleşen vergi feragatıyla ilgili bir açıklamada bulundu. Bakanlık, daha önce gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırıldığını hatırlatarak toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat ettiğini, asgari ücretin yükselmesiyle birlikte çalışanlara sağlanan vergi istisnalarının da 32,8 milyar TL artarak toplam maliyetin 90,6 milyar TL’ye yükseldiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırmıştık. Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir. Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte çalışanlarımıza sağladığımız bu vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleşerek toplam maliyeti 90,6 milyar TL’ye yükselmiştir.

'DEVLETİMİZ GÜÇLÜ EKONOMİSİYLE BU MALİYETLERİ KARŞILAYABİLİYOR'

Devletimiz, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden güçlü ekonomisiyle tüm bu maliyetleri rahatlıkla karşılayabilecek bir konumdadır.

Dün olduğu gibi bugün de ekonomimizdeki büyümenin sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı olmasını; tabana ve tüm vatandaşlarımıza yayılmasını önemsiyor, tüm adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN