Son dakika! Memur maaşlarına zam oranı belli oldu

Son dakika! Memur maaşlarına zam oranı belli oldu

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30- 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 ek gösterge toplu sözleşme maddesi haline getirildi. 6 aylık dilimler şeklinde yapılacak zam sırasıyla şu şekilde uygulanacak: 2022, yüzde 5-7, 2023 yüzde 8-6. Böylelikle toplamda yüzde 30,1 zam yapılmış olacak. Bu oran TÜİK'in enflasyon oranları ile birlikte ele alındığında memur maaşlarının en geç 2022'nin ilk 6 ayında eriyeceği anlamına geliyor.

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen enflasyon farklarından doğan zam yapıldı.

Yapılan zamla birlikte 3600 Ek Gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Konuya ilişkin Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz. Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (26)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
26 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN