TÜRK-İŞ'ten asgari ücret açıklaması: 8 bin 500 lira beklentileri karşılamadı

TÜRK-İŞ'ten asgari ücret açıklaması: 8 bin 500 lira beklentileri karşılamadı

TÜRK-İŞ'ten bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücrete dair ilk açıklama geldi. Başkan Atalay tarafından yapılan açıklamada, "8 bin 500 lira beklentileri karşılamadı. Belirlenen ücret çalışanın geçim şartlarını karşılamıyor. Çalışanın satın alma gücü azalmaktadır" ifadelerini kullandı.

Doğrudan 7 milyon dolaylı yoldan da tüm Türkiye'yi ilgilendiren 2023 asgari ücret rakamı bugün resmen belli oldu. Milyonlarca kişinin beklediği ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat açıkladı. Erdoğan, çalışan ve işveren taraflarının ortak bir rakamda anlaşamadığını kaydettikten sonra 2023 asgari ücretin 8 bin 506 lira olduğunu açıkladı.

TÜRK-İŞ'TEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ise beklenen açıklamayı gerçekleştirdi. Ergün Atalay, asgari ücretle ilgili bir açıklama yayımladı:

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi kesimi adına görev yapan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, bugünkü mevcut sosyal ve ekonomik şartlarda, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin, çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarını karşılamadığı görüşündedir. Kamuoyunun beklentisi de giderilmemiştir. Asgari ücretin yürürlükte kalacağı dönem boyunca meydana gelecek fiyat artışlarının gerisinde kalması söz konusudur. Ücretli çalışanların satın alma gücü bu nedenle azalmaktadır. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler uygulanmalıdır.

'İNSANA YAKIŞIR BİR GELİR'

Asgari ücret çalışmalarında işçi kesimi öncelikle “çalışanların kendileri ve aileleri için insana yakışır bir gelir” elde etmeleri için çaba göstermiştir. Ancak bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Yaklaşımımız işveren ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınmış olsaydı, işçi kesiminin de onayıyla asgari ücretin oybirliğiyle tespit edilmesi ihtimali ortaya çıkabilirdi.

Asgari ücreti belirleme çalışmaları sadece ücretli kesimi değil toplumun tümünü yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir. Kamuoyunun beklentisi maalesef karşılanmamıştır. Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı.

'TÜİK ÇALIŞMA YAPMAKTAN KAÇINDI'

Anayasada asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görev yapan işçi temsilcileri, bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkı yapmış ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi için çaba göstermiştir. Ancak, bilimsel, objektif yöntemler ve güvenilir verilerle tespit edilen taban ücret olması gereken asgari ücret -bir kez daha- pazarlık konusu edilmiş ve karar oy çokluğuyla, işveren ve hükümet temsilcileri tarafından belirlenmiştir. İşçi kesimi alınan karara katılmamıştır. ”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN