TİSK'ten asgari ücret mesajı: Elimizi taşın altına koyacağız

TİSK'ten asgari ücret mesajı: Elimizi taşın altına koyacağız

Asgari ücrete ilişkin açıklama yapan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, istikrarlı ve dengeli bir rakam için ellerini taşın altına koyacaklarını belirtti. Akkol, EYT konusunda bakanlığa 3 öneri sunduklarını, 2 talebin kabul edildiğini ifade etti. Asgari ücrete ilişkin ilk toplantı 7 Aralık'ta, ikinci toplantı ise 14 Aralık'ta yapılacak.

Bugün Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamasında “Son 2 asgari ücretteki 3’lü imza sürecini önemsiyoruz. Ortak mutabakat devam etmeli” dedi ve işverenler olarak asgari ücrette istikrarlı, dengeli bir rakam için ellerini taşın altına koyacaklarını ifade etti.

“İşletmelerin rekabetçiliği ülkemizdeki istihdam için ve çalışma arkadaşlarımızın daha fazla gelire ulaşması için çok önemli bir konu” diyen Akkol, “Bu sebeplerle EYT konusunda hem çalışanların hem de işletmelerin beklentilerini aynı anda karşılayacak çözümler olmalı” dedi ve EYT konusunda bakanlığa 3 öneri verdiklerini açıkladı.

‘EMEKLİLERLE ÇALIŞANLAR ARASINDAKİ SGK PRİM FARKI GİDERİLECEK’

İşverenin EYT konusun yalnız bırakılmayacağının müjdesini aldıklarını belirten Akkol, şöyle dedi:

“Birincisi, emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın SGK primi ve işveren maliyeti artıyor. TİSK bir anket yaptı. Şunu gördük: Yüzde 80’in üzerindeki EYT kapsamında çalışan iş hayatına devam etmek istiyor. İşverenler de yine büyük oranda istihdam ilişkisini devam ettirmek istiyor. Burada bir uyum görüyoruz. Bu uyumun da kaybolmamasını istiyoruz.

Emekli çalışanlar ile emekli olmayan çalışanlar arasındaki SGK prim farkı giderilecek. İşverenlere ilave maliyet olmadan istihdam ilişkisi devam edecek.

Bunun müjdesini sayın bakanımızdan aldık. Bu, emekli olup çalışma hayatına devam etmek isteyenler için çok kıymetlidir.

İŞVERENE KIDEM TAZMİNATI İÇİN UYGUN FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ

İkincisi, emekli olacak çalışanların aynı anda emekli olması durumunda ciddi bir finansman söz konusu.

Bakanımız, KGF’den uygun faizli kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini verdi. Çok uygun kredi faizi ile işverenlere destek olunacak. Bu alandaki kıdem tazminatı da dolayısıyla çalışanlara gidecek. Bakanımız (Vedat Bilgin) Hazine ve Maliye Bakanımızın da bu sürece çok destekçi olduğunu ifade etti.

Üçüncü konu ise, yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimi, ihracatı etkileyecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Biz de çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden bir planlama dahilinde emeklilikleri organize etmemiz gerekir. Bunları sayın bakanımıza aktardık.”

ASGARİ ÜCRET TAKVİMİ

Aralık ayında netlik kazanacak olan asgari ücrette son durumu Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay açıkladı. Atalay, asgari ücrette ilk toplantının 7 Aralık'ta, ikinci toplantının ise 14 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN