Türk-İş açıkladı: Yoksulluk sınırı rekor kırdı!

Türk-İş açıkladı: Yoksulluk sınırı rekor kırdı!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, 2022 yılı Haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Açlık sınırı 6.391,17 TL’ye yükselirken yoksulluk sınırı ise ilk kez 20 bini geçerek rekor kırdı.

Asgari ücrete zam için çalışmalar başlatılırken Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), 2022 Haziran ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı.

Türk-İş verilerine göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6.391,17 TL’ye yükseldi.

YOKSULLUK SINIRI İLK KEZ 20 BİNİ GEÇEREK REKOR KIRDI

Verilere göre, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ilk kez 20.818,14 TL’ye ulaştı. Açlık sınırı asgari ücretin yüzde 50,3, yoksulluk sınırı ise asgari ücretin yüzde 389,5 oranında üzerinde yer aldı.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8.313,12 TL’ye yükseldi. Gıda fiyatları ise haziranda yıllık yüzde 117,3 arttı.

FİYATLAR HIZLA TIRMANMAYA DEVAM EDİYOR

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada, "Ücretli, maaşlı, yevmiyeli çalışanlar ile esnaf, emekli ve öğrencilerin içinde yaşadığı fiili hayat pahalılığı, enflasyon bugün sıfırlansa bile gelirleri artmadığı sürece aynı kalacaktır. Üstelik fiyatlar hızla tırmanmaya devam ediyor" denildi.

TÜKETİCİ YÜKSEK FİYATLARDAN ALMAYA MECBUR KALMIŞTIR

Açıklamada, "Hanelerde kullanılan doğalgaza bu ay yapılan yüzde 30’luk zamla birlikte yılbaşından bu yana toplam yüzde 75,5’lik zam yapılmış oldu. Elektrik üretiminde ve sanayide kullanılan doğalgaza da yapılan zamların yanında, sürekli artan benzin ve motorin fiyatları da üretici ve tüketici fiyatlarını arttıran en başat sürükleyici etkenlerdendir. Bu sebeple, önümüzdeki aylarda yüksek enflasyon ile yaşam mücadelesi verilmesi kaçınılmaz görülüyor. Haziran 2022 Tüketici Güven Endeksi’nin tarihinin en düşük seviyesinde olması fiyatlama davranışları bozulan tüketicilerin de bu öngörüye sahip olduğunu işaret ediyor.

Resmi verilerle Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’nin yıllık yüzde 155 (geçen yılın aynı ayında yüzde 20 idi) olması ve Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi’nin %113’e çıkması milli ekonominin temeli olan tarımda, çiftçilerin girdi maliyetlerine yetişememesinin yanında maliyetlerini hesaplamakta bile zorlanmalarına neden olmaktadır. Üretici endişe ve fedakârlığa, tüketici yüksek fiyatlardan almaya mecbur kalmıştır" ifadelerine yer verildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN