Türk- İş'te 'kıdem tazminatı' tepkisi: Genel grev yapar, Türkiye'yi durdururuz

Türk- İş'te 'kıdem tazminatı' tepkisi: Genel grev yapar, Türkiye'yi durdururuz

Bursa'da coşkulu bir şekilde kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Türk-İş Konfedarasyonu'ndan önemli mesajlar geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, yaptığı açıklamada kıdem tazminatı konusunda geri adım atlayacaklarının altını çizerek "500 bin kişiyiz. Gerekirse genel grev yaparız ve Türkiye'yi durdururuz" dedi.

Bursa'da Fatih Sultan Bulvarı'ndan başlayan ve hastane alanında sona eren yürüyüşte binlerce kişi bir araya geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, yaptığı konuşmada kıdem tazminatında geri atmayacaklarını söyleyerek, gerekirse genel grev yapacaklarını ve Türkiye'yi durduracaklarını belirtti.

Atalay, işçilerin vergi ve maaş adaletsizliğine de dikkat çekerek "Vergiyle ilgili 12 ay çalışıyoruz, bir bölüm arkadaşımız 11 ay maaş alıyor, bir bölümü ise 10,5 ay maaş alıyor. Bu adil değil. Bu ucube sistemi bir an evvel düzeltin" diye konuştu.

'ASGARİ ÜCRETLE 10 GÜN GEÇİNEMEZSİNİZ'

Son 4 aylık enflasyonun ülkeyi darmadağın ettiğini belirten Atalay, asgari ücret ile ilgili de net bir mesaj verdi. "Hem asgari ücrete zam yapılmalı hem de enflasyon durdurulmalı" diyen Atalay "17 bin liralık asgari ücretle 10 gün geçinemezsiniz" dedi.

ppppp.jpg

Türk-İş’in merkezi mitingine Genel Başkan Ergün Atalay’ın yanı sıra Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Uysal Altundağ, Kop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar, 35 genel başkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, CHP Bursa Milletvekilleri ile Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş da katıldı.

Türk- İş daha önce de çalışanın kıdem tazminatı hakkını “kırmızı çizgi” olarak açıklamış ve Kıdem tazminatına dokunulması halinde her türlü mücadeleyi vereceği belirtmişti. Türk-İş’in 24. Olağan Genel Kurulu’nda şu iki önerge kabul edilmişti.

"Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Fona devredilmesi, boşaltılması, gaspı ya da zayıflatılmasına yönelik girişimler karşısında genel grev dahil, sonuç alınıncaya kadar meşru her türlü yolu kullanma kararlılığındadır.

Türk-İş kıdem tazminatına tavan sınırlamasının ortadan kaldırılması, kıdem tazminatı hakkının genişletilerek bir yıldan az süreli hizmetler dahil her türlü işten ayrılmalarda kıdem tazminatının ödenmesi, işyeri iflası durumunda tazminatın işçiye ödenmesinin kanunen garanti altına alınması için mücadele kararlılığındadır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (25)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
25 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN