Back To Top
Yeni asgari ücret Resmi Gazete'de yer aldı

Yeni asgari ücret Resmi Gazete'de yer aldı

 - Son Güncelleme: 27.12.2018 Perşembe 12:14
Yeni asgari ücret Resmi Gazete\'de yer aldı
- A +

2019 yılı için net 2 bin 20 lira olarak belirlenen asgari ücrete ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Oy birliği ile alınan karar, 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda asgari ücretin 2019 yılı için brüt 2 bin 558, net 2 bin 20 lira olarak belirlenmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

KOMİSYON 4 KEZ TOPLANDI

Karar tebliğine göre, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 39'uncu ve Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 522'nci maddesi gereğince iş sözleşmesi ile çalışan, bu kanun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin asgari ücretini tespit etmekle görevli Asgari Ücret Tespit Komisyonu 6 Aralık'ta başladığı çalışmalarını 25 Aralık'a kadar sürdürerek 4 toplantı yaptı.

Komisyon, milli seviyede tek asgari ücret tespitine, işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin 1 Ocak-31 Aralık 2019 tarihleri için 85 lira 28 kuruş olarak tespitine ve kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasına oy birliğiyle karar verdi.

PAZARLIK ÜCRETİ OLMADI

Kararda, belirlenen ücretin gerekçeleri de yer aldı. Ödenmesi zorunlu olan en az ücret olan asgari ücretin, "pazarlık ücreti" olmadığı belirtilen kararda, ücretin belirlenmesi sırasında Komisyonun bu çerçevede çalıştığı, işçilerin geçim şartları ve 2019 enflasyon hedefleri gibi faktörlerin değerlendirildiği kaydedildi. Bu çerçevede komisyon tarafından belirlenen asgari ücret, 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek.

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN