Back To Top
Zorunlu istikamet İstanbul Havalimanı

Zorunlu istikamet İstanbul Havalimanı

 - Son Güncelleme: 17.01.2020 Cuma 10:48
Zorunlu istikamet İstanbul Havalimanı
- A +

Sömestr tatilinden dolayı Sabiha Gökçen Havalimanı'na istenen ek sefer için izin talebi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından reddedildi. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uçak seferi bulamayan yolcular, uzak olmasından dolayı ulaşım konusunda şikayetler alan İstanbul Havalimanı'nı tercih etmek mecburiyetinde kalacak. Bakanlığın bu kararı, İstanbul Havalimanı'nın yolcu kapasitesi artırmak için Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ek seferlere izin vermediği yorumlarına neden oldu.

ALİ YILDIRIM 

İstanbul Havalimanı’nın tamamlanmasıyla birlikte Türk havacılık sektörü, büyük değişimler yaşıyor. Özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yapılması planlanan yeni pistler hâlâ hayata geçirilemedi. Bu nedenle havalimanı kapasite konusunda ara ara sorunlar yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde pistten çıkan uçak ile gündeme gelen Sabiha Gökçen’e bir şokta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) alınan haberle yaşadı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan bildiride Sabiha Gökçen Havalimanı’na yeni uçuş yapılmayacağı belirtildi. Açıklamada Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasitesinin yetersiz olduğu ve etkin kullanım için bu kararın alındığı ifade edildi. Böylece kapasite artışının ihtiyacı İstanbul Havalimanı ile giderilecek. Öte yandan ulaşım güçlüğünden dolayı vatandaşlar kısmen Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih ediyordu. Ayrıca Türk Havayolları’nın geçtiğimiz günlerde aldığı karar da dikkatleri çekti. THY Sabiha Gökçen’den yaptığı iç hat uçuşlarını 29 Mart itibarıyla Ankara dışında askıya aldı. Kurum aynı zamanda Sabiha Gökçen’den yaptığı dış hat uçuşlarını da Anadolujet’e devrederek, burada etkinliğini neredeyse minimuma indirmiş oldu. Sabiha Gökçen’in yeni pistlerinin bir türlü açılamaması da bu yönetmeliğe kapı araladı. İhalesi 2014 yılında yapılan ve 2015 yılında inşaat sürecine ilişkin sözleşmesi imzalanan pistin inşaatının bir türlü bitirilememesi, açıkçası gelişimi engelledi. 2018 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı İşletmesi CEO’su Ersal Göral, inşaatın o yılın sonunda tamamlanmasını ve 2019 yılı içerisinde havalimanının iki piste sahip olmasını beklediklerini belirtmişti.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan hava yollarına gönderilen yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Malumları olduğu üzere, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasite yetersizliği nedeniyle yaşanan sıkıntıların önüne geçmek üzere kapasitenin etkin kullanımı için ilgili kural ve esaslar belirlenerek ilgi yazı ile bildirilmişti. Halen devam etmekte olan bakım faaliyetleri ve yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yerli/yabancı, tarifeli/tarifesiz, dönemsel/münferit olarak mevcut uçuş izinlerinin üzerine ilave frekans/yeni hat uçuş izin başvuruları bu aşamada Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilmeyecektir.” 

2017’DE TESLİM EDİLMESİ GEREKİYORDU

Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından sonra oldukça dikkat çeken Sabiha Gökçen Havalimanı, ikinci pisti yıllardır bitmedi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından ihalesi gerçekleştirilen, başta ikinci pist olmak üzere, yollar ve tüneller ağır ağır işliyor. İhaleyi alan firmanın taahhüdü gereği 42 ayda yani 2017 yılı Haziran ayında teslim etmesi gereken pist için yeni teslim tarihi 2020 yılının ilk çeyreği olarak güncellendi. Aktarılan bilgilere göre, ikinci pist açıldıktan sonra mevcut pist bakıma alınacak ve en az altı ay süre ile yine tek pist olarak çalışıldıktan sonra iki pistli operasyonlara başlanabilecek.

30 MİLYON METREKÜP DOLGU YAPILACAK

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pist çalışmaları kapsamında, mevcut pistin kot farkından kaynaklanan çukurlara 30 milyon metreküp kaya dolgu, 2 milyon 750 bin metreküp kırmataş dolgu, 1 milyon 650 bin metrekareye zayıf beton kaplama, 1 milyon 800 bin metrekareye kaliteli beton kaplama yapılacak. İkinci pistin toplam uzunluğu 3 bin 500 metre olacak. Ayrıca ikinci pistin yanında 3 paralel taksi yolu, bir bağlantı taksi yolu, 10 yüksek sürat taksi yolu, 1 orta apron, 1 kargo apronu ve 1 motor test apronu yer alacak.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN