Evde yapılabilecek basit egzersiz önerileri

Evde yapılabilecek basit egzersiz önerileri

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, hareketsiz yaşam tarzı, ölüm ve sakatlığın önde gelen 10 nedeninden biridir. Yürüme veya yüzme gibi basit, düzenli egzersizler bile ömrü 3 ile 5 yıl kadar uzatabilir. Kas gücünü ve kemik yoğunluğunu iyileştirmek, dengeyi de iyileştirebileceğinden düşme riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Egzersiz, her yaştan insan için birçok kronik hastalığın belirtilerini hafifletebilir. Bilinenin aksine, denge zayıflığı yaştan ziyade hareketsizlikle ilgilidir. Düzenli egzersiz; zindelik, güç, güven, koordinasyon ve pozitif ruh hali sağlar.

65-74 yaş arası her dört kişiden sadece biri düzenli egzersiz yapıyor. Yaşlılar için düzenli egzersizin ömrün uzatılması dahil olmak üzere büyük faydaları bulunuyor. İster caddede gezintiye çıkın, isterse evde basit egzersizler yapın ama hareketsiz kalmayın.

BASİT DÜZENLİ EGZERSİZLER ÖMRÜ 3-5 YIL UZATABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü, düzenli egzersizin kalça kırığı riskini yüzde 40 azaltabileceğini belirtiyor. Hızlı yürüyüş, bisiklete binme veya hafif ev işi gibi düzenli kardiyovasküler egzersiz (kalp atış hızını yükselten herhangi bir şey) kalbe giden kan akışını artırarak genel sağlığa olumlu etki ediyor. Yürüme veya koşu gibi ağırlıklı egzersizler, kemiklerin gücünü artırmaya ve osteoporoz, kırık gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Her iki kadından birinin ve beş erkekten birinin osteoporoz nedeniyle kemikleri kırılıyor. Egzersiz, birçok kronik durum için etkili bir ilaçtır. Çalışmalar, artrit, kalp hastalığı ve diyabetli kişilerin düzenli aktiviteden yararlandığını gösteriyor. Ayrıca kolesterol seviyelerini sağlıklı bir aralıkta tutmak kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

4f4125efcda97c32afffc4c52625a0b6.jpg

DÜZENLİ AYAKTA DURUN

* Gün boyunca çok oturursanız, saatte bir kez ayağa kalkmaya çalışın. Bu mümkün değilse, kollarınızı ve bacaklarınızı birkaç dakika hareket ettirin.

* Yürüteç kullanmadan veya başkasına yaslanmadan bir sandalyede oturmaktan ayakta durmak için çalışın.

* Kollarınız göğsünüzün üzerinde olacak şekilde kolçaksız bir sandalyeye oturun.

* Öne eğilin.

* Öne eğilirken ağırlığınızı ayaklarınıza verin.

* Dizlerinizi düzleştirerek ayağa kalkın. Tekrar oturun.

* Bunu olabildiğince çok tekrarlayın.

* Bu egzersizi günde 3 ila 5 kez yapmaya çalışın.

evde-yapilabilecek-egzersiz-hareketleri.jpg

ESNEME HAREKETLERİ YAPIN

* Vücudunuzu esnek tutmak için her gün yatakta veya sandalyede hafifçe uzanmayı deneyin.

* Otururken veya uzanırken, ayak parmaklarınızı bacağınıza doğru getirin ve sonra onları yere doğru uzatın. Her iki ayak için de tekrarlayın.

* Bir sandalyede otururken, dizinizi bükerek bacağınızı koltuktan kaldırın. Başlangıç pozisyonuna dönün ve tekrarlayın.

* Bir sandalyede otururken, ayak parmaklarınızı yukarı çekin, uyluk kasınızı sıkın ve dizinizi düzeltin. Mümkünse yaklaşık 5 saniye tutun ve bacağınızı yavaşça gevşetin. Her iki bacak için de tekrarlayın.

* Ayaklarınız yerde olacak şekilde bir sandalyede otururken dizinizi mümkün olduğunca bükün. Her iki bacak için de tekrarlayın.

* Bir taburede otururken, sırtınızın düşmesine ve yuvarlanmasına izin verin, sonra sırt kaslarınızı sırtınızı düzleştirmek ve kemerlemek için kullanın.

ODALAR ARASINDA YÜRÜYÜN

* Evde bir odadan diğerine yürüyün ve ne kadar sürdüğünü zamanlayın. Her gün zamanınızı geçmeye çalışın.

* Bu egzersizler sizin evde bir miktar hareketli kalmanıza yardımcı olacaktır.

140ac02702f78ed367b36910798af0c1.gif

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN