Back To Top
12 gün sonra ‘artçı önlem’

12 gün sonra ‘artçı önlem’

 - Son Güncelleme: 09.10.2019 Çarşamba 01:12
12 gün sonra ‘artçı önlem’
- A +

Deprem gerçeğiyle yüzleşen İstanbul’da daha önce tahliye edilen 29 okuldan iki hafta sonra 6 okul için daha taşınma kararı çıktı. Binalarda ise detaylı tetkikler yapılacağı belirtildi. Bu okullar arasında kısa süre önce ‘hasar yok’ raporu verilen Küçükçekmece’deki Gültepe İlkokulu’nun olması da dikkatleri çekti. Tepki çeken tablo ise “Öğrenciler iki hafta boyunca hasarlı okullarda mı eğitim gördü” dedirtti.

KENAN BUTAKIN 

İstanbul’da iki hafta önce meydana gelen 5.8’lik depremin neden olduğu tedirginlik sürüyor. Orta şiddette olmasına rağmen en az 200 binada ağır hasara yol açan sarsıntıdan sonra acı bir gerçek de ortaya çıktı. Olası büyük depreme karşı yenilenen ve güçlendirilen birçok okulda öğrencilerin hasarlı binalar içerisinde eğitim gördüğü anlaşıldı. Öyleki depremin hemen ardından 29 okulda eğitime ara verildi. İstanbul Valiliği bu okullarda okuyan öğrencileri farklı okullara yönlendirdi. Dün ise akılalmaz bir durum yaşandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, deprem sonrası 6 okul binasının daha detaylı inceleme ve tetkikler yapılması için boşaltılacağını açıkladı. Okullarda eğitim öğretim gören öğrencilerin, geçici olarak çevre okullara yönlendirildiği bildirildi. Yapılan açıklama ise “Öğrenciler iki hafta boyunca hasarlı okullarda mı eğitim gördü” tartışmalarına neden oldu. Son tablo ayrıca “Daha ne kadar riskli okul var” sorusunu sordurttu.  

İnceleme yapılan okullar da, Bağcılar’daki Gaziosmanpaşa İlkokulu,Bayrampaşa’daki Saraybosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Güngören’deki Haznedar Abdi İpekçi İlkokulu, Küçükçekmece’deki Gültepe İlkokulu ve Göktürk İlkokulu ile Silivri’deki Ortaköy Sezin Öztaş İlkokulu olarak açıklandı.  

ARALARINDA İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ DE VAR: Açıklamaya göre Gaziosmanpaşa İlkokulu’ndaki öğrenciler Plevne Ortaokulu’nda, Gaziosmanpaşa İlkokulu’nun ana sınıf öğrencileri Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu Lisesi’nde, Bayrampaşa’daki Saraybosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Şehit Büyükelçi İsmail Erez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Güngören’deki Haznedar Abdi İpekçi İlkokulu (A ve B Blok) öğrencileri Fuat Sezgin Ortaokulu’nda, Küçükçekmece’deki Gültepe İlkokulu öğrencileri Mustafa Pars İlkokulu’nda, Gültepe İlkokulu’nun ana sınıfı öğrencileri Belediye Anaokulu’nda, Küçükçekmece’deki Göktürk İlkokulu öğrencileri Atatürk Ortaokulu’nda, Silivri Ortaköy Sezin Öztaş İlkokulu öğrencileri de Ortaköy Sezin Öztaş Ortaokulu’nda misafir olarak eğitim öğretime devam edecek. Ayrıca taşınmasına karar verilen Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi’nde hizmet verecek.       

‘SAĞLAM RAPORU’ VERİLENE DE TAHLİYE: Öte yandan tahliye edilen okullar arasında olan Küçükçekmece’deki Gültepe İlkokulu’nda kolonlarda ve duvarlarda çatlak olduğu ortaya çıkmıştı. KARAR’ın da gündeme taşıdığı okul binası için “Hasar yok” raporu verildiği de belirtilmişti. Veliler de önceki gün eylem yaparak çocuklarını okula göndermeme kararı aldığını da açıklamıştı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN