Back To Top
ABD'den kafaları karıştıracak yeni iddia: Türkiye S-400'den vazgeçebilir

ABD'den kafaları karıştıracak yeni iddia: Türkiye S-400'den vazgeçebilir

 - Son Güncelleme: 17.05.2019 Cuma 16:29
ABD\'den kafaları karıştıracak yeni iddia: Türkiye S-400\'den vazgeçebilir
- A +

ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Heather Wilson, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini almaktan vazgeçmesinin 'mümkün' olduğunu iddia etti. Wilson, F-35'lere ilişkin de "S-400'ü bulunan bir ülkeye F-35 teslim edebileceğimizi sanmıyorum" ifadelerini kullandı. Son olarak S-400'lerle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Rusya teslimata hazır olduğu an S-400'leri alacağız" açıklaması yapmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Heather Wilson, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almaktan vazgeçebileceğini iddia etti. AFP'nin haberine göre, Türkiye'nin S-400'ler konusundaki fikrini değiştirme ihtimali olup olmadığının sorulması üzerine Wilson "Bu mümkün" cevabını verdi.

"Diplomatlar bu konuda çalışmaya devam ediyor" diyen Wilson, S-400 hava savunma sistemlerinin F-35 savaş uçaklarıyla uyumlu olmadığı yönündeki ABD tezini yineledi.

S-400'lerin NATO sistemleriyle de uyumlu olmadığını belirten ABD, uzun süredir Türkiye'ye Rus füze sistemini satın almaması için baskı yapıyor. Ankara'nın S-400 alması hâlinde Türkiye'nin F-35 programından çıkarılabileceği uyarısı yapan ABD'de son olarak Temsilciler Meclisi'ne Salı günü, söz konusu savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının engellenmesini içeren bir tasarı sunuldu. Ancak ABD'nin uyarılarına rağmen Rus füze sistemini almakta kararlı görünen ve Rusya'ya hâlihazırda bir ödeme yapmış olan Türkiye, S-400'lerden vazgeçmiyor. Hem Türk hem de Rus yetkililer, hava savunma sisteminin Türkiye'ye teslimatının Temmuz ayında gerçekleşeceğini belirtiyor.

"F-35'LERİ TESLİM EDEBİLECEĞİMİZİ SANMIYORUM"

Türkiye'nin de yer aldığı F-35 üretimi programı kapsamında şu ana kadar Türk makamlarına ABD'de dört savaş uçağı teslim edildi. Söz konusu F-35'leri kullanacak Türk pilotların ABD'deki hava üslerindeki eğitimi devam ediyor. Ancak bu uçakların ABD topraklarından çıkarılarak Türkiye'ye götürülmesinin engellenmesi için Kongre'deki girişimler de sürüyor.

Bu konuya değinen ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Wilson, "Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde Türk pilotları eğitmeye devam ediyoruz. Ancak S-400'ü bulunan bir ülkeye bu uçaklardan teslim edebileceğimizi sanmıyorum" dedi.

Öte yandan S-400'lerin alım süreci hakkında Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bilgi veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Rusya teslimata hazır olduğu an S-400'leri alacağız" açıklamasında bulunmuştu.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN