Back To Top
AK Parti'nin yeni torba yasa teklifi Meclis'te: Kaçak yapı hem yıkılacak hem cezası artırılacak

AK Parti'nin yeni torba yasa teklifi Meclis'te: Kaçak yapı hem yıkılacak hem cezası artırılacak

 - Son Güncelleme: 13.01.2020 Pazartesi 13:15
AK Parti\'nin yeni torba yasa teklifi Meclis\'te: Kaçak yapı hem yıkılacak hem cezası artırılacak
- A +

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, kaçak yapılarla ilgili düzenlemeler getiren, yüksek binaların inşasının önüne geçilmesini amaçlayan kanun teklifini, Meclis Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı. Bina yüksekliğinin kısıtlanacağı belirten Muş belediyelere imar sınırlaması getirildiğini söyledi ve ekledi: Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunacakları yeni kanun teklifiyle ilgili olarak gazetecilere açıklama yaptı.

Muş, imar planlarında karşılaşılan davaların ivedi yargılama ile mahkemelerde görülmesinin önünü açan, kaçak yapılarla ilgili düzenlemeler getiren, yüksek binaların inşasının önüne geçilmesini amaçlayan kanun teklifini, Meclis Başkanlığı'na sunduklarını söyledi.

"BİNALAR İSTEDİĞİ KADAR YUKARI GİDEMEYECEK"

"İmar planlarında yükseklikte herhangi bir sıkıntı bulunmayan bir uygulama söz konusu artık binalar istediği kadar yukarı gidemeyecekler. Bundan sonra yükseklik kısıtlanacaktır. Mevcut olan yapılarla ilgili de 1 Temmuz 2020 tarihine kadar belediyelerin bunları düzeltmesini talep ediyoruz. Belediyeler bunu yapmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu resen yapacak" diyen Muş, şöyle devam etti:

"HİÇBİR BELEDİYE PARSEL BAZLI İMAR DEĞİŞİKLİK YAPAMAYACAK"

"Parsel bazlı plan imar değişiklikleri konusunda ise bunlara son veriyoruz. Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak. Ancak talep olursa adadakilerin hepsinin rıza göstermesi suretiyle ada bazlı değişiklikler olabilir. Buradaki ortaya çıkacak değer artışı kamuya gidecek. Bu değer artışının yüzde 25'ini ilçe, yüzde 25'ini büyükşehir belediyesi, yüzde 25'i bakanlığın, yüzde 25'i de maliyenin hesabına yatırılacaktır. Fonksiyon değişikliğiyle ilgili bir kısıtlama getirmiyoruz. Sizin bir binanız var, okul olarak kullanıyorsunuz, hastaneye dönüştürmek istiyorsunuz. Bunun başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada da değer artışının tamamı kamuya gelecektir.

20-01/13/mehmet-mus-1578908276.jpg

"KAÇAK YAPI HEM YIKILACAK HEM DE PARA CEZASI ARTIRILACAK"

Afet riski altında dönüşüme tabii olan alanlar, kamu mülkiyetindeki ve belediye mülkiyetindeki alanlar ile vakıflar genel müdürlüğü mülkiyetindeki alanlar az önce bahsettiğim hükümlerden istisna olacaktır. Kamu oldukları için tekrar bir vergilendirme olmayacaktır.

Köylerde yapılacak yapılarla alakalı vatandaşların valilikten onay getirmesi gerekliliğini getiriyoruz. Ruhsata tabii olmayan yapılar vatandaşlarımız yapabilirler. Tek şartımız valilikten onay almaları. Bu süreç içinde şehirlerdeki gibi bir harç onlardan alınmayacaktır. Kaçak yapı hem yıkılacak hem de para cezası artırılacak."

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN