Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı’ndan iktidara tepki: Sadaka karşılığı satılık oyumuz yok

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı’ndan iktidara tepki: Sadaka karşılığı satılık oyumuz yok

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan, Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’nde yaptığı konuşmasında, “Seçimler yaklaşıyor ve Alevi oyları kıymete bindi. İktidar partisi cemevlerini dolaşıyor. Alevileri kazanabilir miyiz derdine mi düşmüşler? Buradan sesleniyoruz. Sadaka karşılığı satılık oyumuz yok, inancımız da yok." dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri'nde konuşma yaptı. Doğan, “Seçimler yaklaşıyor ve Alevi oyları kıymete bindi. İktidar partisi cemevlerini dolaşıyor. Türkiye’de ve Avrupa’da Alevilerin tek temsilcisi olan Alevi kurumlarını muhatap kabul etmiyorlar. Acaba bu çatı kurumlarını devre dışı bırakıp, onlara bağlı kişiler üzerinden sadaka dağıtarak Alevileri kazanabilir miyiz derdine mi düşmüşler? Buradan sesleniyoruz. Sadaka karşılığı satılık oyumuz yok, inancımız da yok” ifadelerini kullandı.

"NEFRET SÖYLEMİ VE AYRIMCILIK İKLİMİNİ YÜRÜTEN BİZZAT SİYASİ İKTİDARIN VE DEVLETİN KENDİSİDİR"

“Cemevlerine saldırılardan dolayı birkaç kişinin tutuklanmış olması, gerçek faillerin yakalandığı ve bizlerin korunduğu anlamına gelmez. Uğradığımız her saldırının ardından göstermelik gönül almalar ve önceden hazırlanmış mizansenlerle yapılan cemevi ziyaretlerine artık kanmıyoruz.

Alevilere yönelik saldırı, linç, nefret söylemi ve ayrımcılık iklimini yürüten bizzat siyasi iktidarın ve devletin kendisidir. Alevilere hedef alan saldırılara karşı çözümün adresi birkaç piyon tutuklamak değildir.

"MADIMAK OTELİ UTANÇ MÜZESİ OLMALIDIR"

Alevilere yönelik sistematik ötekileştirmeye ve asimilasyona son vermekten, Alevi haklarını tanımaktan, Alevilerin eşit yurttaşlık talebini karşılamaktan geçer. Biz Alevi kurumları olarak sadece kendimiz için için değil, tüm mağdur kimliklerin eşit yurttaşlık hakkını anayasal düzeyde kavuşturmasını talep ediyoruz.

Demokratikleşmenin ve toplumsal barışın yolu, Aleviler başta olmak üzere Türkiye'nin tüm mağdurlarından alenen özür dilenmesinden geçer. Alevilere yönelik katliamlarla yüzleşilmelidir. Bunun ilk adımı olarak Madımak Oteli utanç müzesi olmalıdır.

"SADAKA KARŞILIĞI SATILIK OYUMUZ"

Artık demokratikleşme, toplumsal barış için değişimden kaçış yok. Bundan ısrarla kaçanlara Alevilerin sandıkta gereken dersi vereceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Seçimler yaklaşıyor ve Alevi oyları kıymete bindi. İktidar partisi cemevlerini dolaşıyor. Türkiye'de ve Avrupa'da Alevilerin tek temsilcisi olan Alevi kurumlarını muhatap kabul etmiyorlar.

Acaba bu çatı kurumlarını devre dışı bırakıp, onlara bağlı kişiler üstünden sadaka dağıtarak Alevileri kazanabilir miyiz derdine mi düşmüşler? Buradan sesleniyoruz. Sadaka karşılığı satılık oyumuz yok.

"SİZE ALEVİLERİ BÖLDÜRMEYECEĞİZ"

Cumhurbaşkanımızın cumartesi günü Hacıbektaş'ta yaptığı konuşmada ne yazık ki Alevi toplumunu kendi içinde bölüp çatıştırmayı hedefledi. Bu yaklaşık Alevi çalıştaylarında da kullanılmış ancak kabul görmemişti. Alevileri birbirine düşüremeyecekler. Biz eskisinden daha fazla iri, diri ve biriz. Size Alevileri böldürmeyeceğiz.

"ANAYASAL HAK VE YURTTAŞLIK EŞİTLİĞİMİZİN SAĞLANMASIDIR"

Cemevlerini siyasal İslamcı politikalarına yakınlaştırmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz. Alevi toplumunun hükümetten ve cumhurbaşkanından beklentisi nettir. İçimizde oynamak değil, farklı kanatlarımızın ortak mutabakatlarıyla oluşturulmuş, ortak taleplerimizin karşılanması.

Anayasal hak ve yurttaşlık eşitliğimizin sağlanmasıdır. Betonla, çimentoyla içimizden ayartılacak olanlara sağlanan dünyalıklar uğruna, inancımızla oynanmasına izin vermeyeceğiz.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN