Art arda FETÖ operasyonu! Birçok ilde düğmeye basıldı

Art arda FETÖ operasyonu! Birçok ilde düğmeye basıldı

Yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında toplam 41 ilde düğmeye basıldı. Hakkında gözaltı kararı verilen çok sayıda şüphelinin yakalanmasına yönelik başlatılan operasyonlar sürüyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, 2014-2016 yılları arasında örgüt tarafından Ankara'da hücre yapılanması şeklinde oluşturulan, her biri kod isimle anılan kurum sınavlarına hazırlık çalışma evlerinde kaldığı tespit edilenlerin yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda söz konusu evlerde kaldığı dönemde şahsi telefonlarını kullanmayarak, eve tahsis edilmiş hatlar üzerinden yakınlarıyla görüştüğü belirlenen 49 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Ankara merkezli 29 ilde aralarında aktif kamu görevlilerinin de olduğu şüphelilerin yakalanması için operasyonların sürdürüldüğü belirtildi.

'HAKİM-SAVCI SINAV ÇALIŞMA EVLERİ'NE SORUŞTURMA

Yine başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, üniversite öğrenimi sırasında örgütte çeşitli düzeylerde görev alan, Ankara'da hücre yapılanması şeklinde oluşturulan hakim-savcı sınavlarına hazırlık çalışma evlerinde kaldığı tespit edilen ve hakkında örgüt üyesi olduğuna dair deliller bulunan çoğu avukat 21 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Ankara merkezli 12 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda şüphelilerden 16'sı gözaltına alındı.

Firari şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

EVLERDE TELEFON KULLANMAMIŞLAR

Haklarında gözaltı kararı verilen 18 avukat, 1 ihraç hakim ile 2 özel sektör çalışanına yönelik incelemede, şüphelilerin hakim-savcı çalışma evlerinde kaldıkları süre içerisinde üst düzey tedbir aldıkları tespit edildi.

Sorumlu "mahrem abiler" tarafından getirilen sorulara çalışan şüphelilerin, evlere tek tek giriş ve çıkış yaptığı, telefon kullanılmadığı, ailelerle görüşmek için ev civarındaki ankesörlü telefonlar ile büfelerden aramaların yapıldığı belirlendi.

Adli idari yargı ile askeri hakimlik sınavlarına yönelik soruların şüphelilere yemin ettirildikten sonra "mahrem sorumlular" tarafından verildiği de tespit edildi.

Öte yandan şüpheliler arasındaki iki avukatın isminin, örgüte yönelik daha önce yapılan operasyonlar kapmasında izdivaç sorumlularından ele geçen dijital materyallerdeki katalog listesinde de yer aldığı ortaya çıktı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN