Asgari ücretli çalışanlara müjde! Yeni asgari ücretin açıklanacağı tarih belli oldu: Bildiğiniz rakamları unutun!

Asgari ücretli çalışanlara müjde! Yeni asgari ücretin açıklanacağı tarih belli oldu: Bildiğiniz rakamları unutun!

Milyonlarca vatandaşın büyük bir merakla beklediği asgari ücret zammında artık son aşamaya gelindi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun üçüncü toplantısının tarih belli oldu. Üçüncü toplantının ardından asgari ücreti resmi olarak açıklanması bekleniyor. Yeni asgari ücret ise canlı yayında açıklandı.

Son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılan asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı ve ne zaman resmi olarak açıklanacağı merak konusu olmuştu. Milyonların beklediği tarih belli oldu.

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışanın merakla beklediği 'asgari ücret zammı' konusunda bir süredir görüşmeler sürüyordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başkanlığında 7 Aralık'ta ilk toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantıyı ise 14 Aralık’ta yapmıştı. Türk-iş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, ikinci toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlarken toplantıda rakam konuşulmadığını işaret ederek "Bu toplantıda rakam konuşulmadı" açıklamasında bulunmuştu.

Asgari ücret pazarlığından rakam çıkmadı! TÜRK-İş ve TİSK’ten ilk açıklama

''NİHAİ RAKAM İÇİN YENİDEN TOPLANACAĞIZ''

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ise yeni asgari ücretin açıklanması için üçüncü toplantıyı işaret ederek ''Nihai rakam için yeniden toplanacağız'' demişti.

Asgari ücrete son olarak Temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu bu zammın bir ara artış olduğunu vurgulayarak asıl zammın yılbaşında hayata geçeceğini açıklamıştı.

ERDOĞAN "ASIL ARTIŞ YILBAŞINDA OLACAK" DEMİŞTİ

Temmuz ayında yeni asgari ücretin 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında "Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Net 5 bin 500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek. Yeni asgari ücretin tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır, asıl tespiti inşallah yılbaşında gerçekleştireceğiz." ifadelerine yer vermişti.

4933388.jpg

BAKAN BİLGİN: ENFLASYONU DİKKATE ALAN BİR DÜZENLEME YAPACAĞIZ

Yeni yılın başlamasına günler kala milyonlarca vatandaş gözünü asgari ücret zammına çevirdi. Geçtiğimiz günlerde yeni yılda hayatı geçmesi beklenen asgari ücret zammı hakkında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, açıklamasında "Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi hemen onun üzerine aritmetik olarak yüzde 80'in üzerinde, kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik ama enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız" ifadelerine yer vermişti.

Bakan Bilgin ayrıca "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna da "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" demişti.

Bakan Vedat Bilgin'den EYT ve asgari ücret açıklaması

"RAKAM TOPLUMU MEMNUN EDERSE İMZA ATARIZ"

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay ise ilki 7 Aralık'ta yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde sendika genel merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak toplumun büyük bir bölümünü memnun etmeyecek bir rakamın altına imza atmayacaklarını vurgulayarak "Bugün komisyonumuz, asgari ücret toplantısına 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak. Onun üstüne nereye çıkabiliyorsa toplumun büyük kesimini memnun edecek bir rakam olursa oturup altına imza atarız." demişti.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTIDAN SONRA AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

İlk toplantısını 7 Aralık'ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık'ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 20 Aralık'ta üçüncü kez toplanacak. Üçüncü toplantıda artık rakam konuşulması beklenirken son olarak temmuz ayında yüzde 30 oranında zam yapılan asgari ücretin 20 Aralık'taki toplantı sonrasında resmi olarak açıklanması bekleniyor.

"EN AZ 8 BİN LİRA OLACAK"

Gazeteci Melik Yiğitel, geçtiğimiz günlerde Haber Global ekranlarında 'taraflarla konuştum' diyerek yeni asgari ücretin 8 bin liradan yüksek olacağını öne sürmüştü.

Yiğitel açıklamasında "Ben bütün taraflarla konuştum. Gördüğüm kadarıyla rakam 8 bin liradan az olmayacak. 8.000 – 8.500 bandında bir yerde olacak. Hatta bu bandı biraz daha daraltırsam 8.300 civarında bir rakam çıkabilir, sürpriz olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

Melik Yiğitel kimdir, Melik Yiğitel kaç yaşında, aslen nereli? - Habernew.com

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak yeni ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları sonucunda netleşecek. Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANLARI

YÜZDE 30 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7 bin 150 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 40 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 40 zamla 7 bin 700 TL'ye yükselecek.

YÜZDE 50 ZAM

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 50 zamla 8 bin 250 TL'ye yükselecek

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN