Asya Kaplan Sivrisineği nerede bulunur? İşte Asya Kaplan Sivrisineği üreme haritası

Asya Kaplan Sivrisineği nerede bulunur? İşte Asya Kaplan Sivrisineği üreme haritası

Yaz aylarında İstanbulluların kabusu olan Asya Kaplan Sivrisineği en çok Sarıyer, Beykoz, Ümraniye, Şile, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece ilçelerinde görülüyor. İstanbul'un yerleşik sinekleri arasına giren istilacı sivrisinek türü, balkonda biriken su birikintisinde, pencere kenarındaki saksının altındaki suluklarda bile üreyebiliyor. İşte, en çok Asya Kaplan Sivrisineği görülen yerler...

Türkiye'de tehlikeli boyutlara ulaşan ve İstanbul'da sayıları artan Asya Kaplan Sivrisineği'ne karşı alınabilecek önlemler Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen kongrede ele alındı. Yerli ve yabancı çok sayıda bilim insanının katılımıyla düzenlenen 'İstilacı Sivrisinekler Kongresi'nde İstanbul'un sivrisinek haritası açıklandı.

İSTANBUL ASYA KAPLAN SİVRİSİNEK HARİTASI

1388848.jpg

İSTANBUL'DA ASYA KAPLAN SİVRİSİNEĞİ NEREDE BULUNUR?

İBB Vektörlerle Mücadele Otomasyonu verilerine göre, İstanbul'da tespit edilen 193 bin aktif sivrisinek üreme alanı var. En çok sivrisinek görülen ilçeler ise Beykoz, Sarıyer, Silivri Çatalca, Büyükçekmece, Şile, Ümraniye ilçeleri.

Yine en çok sivrisinek üremesine etken alanlar ise durgun sular, çiçek saksılarının altına konulan suluklar, atık araç lastikleri, mezarlarda bulunan kuş sulukları ve süs havuzları olarak sıralanıyor. İstanbul'un kırsal bölgelerinde sivrisineklerin üreme kaynakları daha fazla olduğu tespit edildi.

'İstilacı Sivrisinekler Kongresi'nde verileri paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Uzman Doktor Önder Yüksel Eryiğit, Asya Kaplan Sivrisineği'nin en çok Sarıyer, Beykoz, Ümraniye, Şile, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece ilçelerinde görüldüğünü söyledi.

Buralardaki üreme kaynakları yılın 12 ayı ve haftalık şekilde haftalık periyotlarla kontrol ediliyor. Bu alanlarda larva görülürse biyolojik etkinlik testleri yapılmış ilaçlarla ilaçlama yapılıyor.

ASYA KAPLAN SİVRİSİNEĞİ NASIL ÇOĞALIR?

Eryiğit, "Durgun su diye tabir ettiğimiz alanların hepsi üreme kaynağı diyebiliriz ve maalesef bu üreme kaynağı olarak bahsettiğimiz alanların yüzde 80'ini insan eliyle oluşturulan alanlardır.

Evimizdeki balkonumuzdaki çiçeklerin altındaki suluklar uygun sıcaklıkta üç günde, dört beş günde üreme kaynağı haline gelebilirler. Bu yüzden özellikle yaz aylarında sık periyotlarla maksimum beş günlük periyotlarla değiştirilmesi gerekir.

Bahçe içerisinde kontrol dışı bırakılmış süs havuzları, ikinci el lastikler, evin bahçesinde bırakılmış ikinci el lastikler. Yağmur sularıyla lastiklerin içerisinde kalan su birikintileri müthiş bir sivrisinek üreme alanı" diye konuştu.

ASYA KAPLAN SİVRİSİNEĞİ ÜREMESİ NASIL DURDURULUR?

İstanbul'da geniş bir alanı kaplayan mezarlıklara da dikkat çeken Eryiğit, "Mezarlıklarda kuşlar su içsin diye suluklar vardır. Yine uygun sıcaklıkta, uygun ortamda bu sulukların içerisindeki sular, durgun sular çok kısa süre içerisinde üreme kaynağı haline gelirler. Biz oralara yönelik de çalışmalara geçen yıl başladık. Ekiplerimiz belli periyotlarda oralarda larva üreyip üremediğini kontrol ediyorlar" dedi.

Güney Asya'da ortaya çıkan Asya Kaplanı Sivrisineği, Avrupa'ya hızla yayılmaya devam ediyor. Küresel iklim değişikliği nedeniyle kuzeye doğru ilerleyen sivrisinek türü, olağanüstü bir yayılım gücüne sahip. Son yıllarda ülkemizde de Karadeniz kıyılarında, Marmara ve Ege’nin belirli bölgelerinde rastlanıyor. Kuraklığa dayanıklı olan bu sivrisinek türü, saksı gibi küçük su birikintilerinde bile kolaylıkla yaşayabiliyor. Diğer sivrisineklerden farklı olarak saklı alanlara, ağaç kovuklarına, saksı diplerine yumurta bırakarak hızla üreyebiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN