ATM'den para çekenlere müjde! O banka bugün tüm müşterilerine sevindiren SMS mesajı gönderdi

ATM'den para çekenlere müjde! O banka bugün tüm müşterilerine sevindiren SMS mesajı gönderdi

Yaşanan ekonomik kriz bankacılık sektörünü olumsuz etkiledi. Azalan nakit para rezervi nedeniyle banka müşterilerini doğrudan etkileyen kısıtlama kararları, kamuoyunda şok etkisi yaptı. Kötü haberler peş peşe gelirken bir bankada ATM'den para çeken müşterilerini sevindiren karar geldi. İşte, güncellenen ATM'den para çekme limiti...

Merkez Bankası, 16 Mayıs 2023 günü yayımladığı yeni regülasyonla ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet zorunluluğu getirmişti.

Bu kapsamda Merkez Bankası, kredi kartı belirli bir limitin üzerinde olanlar için kredi kartı vasıtasıyla yapılan nakit çekim ve kuyum harcamalarının kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını kararlaştırmıştı.

NAKİT AVANS HİZMETİ KISITLANDI

Bankacılık kaynakları, "Tüketiciler bu nakit avansla ihtiyacını karşılıyordu. Kredi kartından nakit avans çekiyordu. 1,36 faiz oranıyla. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı" dedi.

Sektör temsilcileri, bir ay öncesinde herkesin faiz oranı düşük olduğu için yüzde 1,36'dan kredi kartından nakit avans kullandığını belirterek, söz konusu durumun bankaların zararına bir durum olduğuna işaret etti. Bankacılık sektörüne göre, talep enflasyonu kısılmaya çalışılıyor.

PARA ÇEKME LİMİTİ YÜKSELTİLDİ

Nakit avansın kısıtlanmasının yanı sıra ATM'den para çekmeyle ilgili de bir değişiklik yaşandı.

Yapı Kredi'den müşterilerine gönderilen bilgilendirme SMS mesajında, günlük para çekme limitinin yükseltildiği açıklandı.

Mesajda, "Değerli Müsterimiz, ATM'lerimizden günlük 7.500 TL'ye kadar ücretsiz şekilde para çekebilirsiniz. Bu limite ek, günlük ücretli para çekme limitiniz de 10.000 TL'ye yükseltilmiştir" ifadelerine yer verildi.

ATM PARA ÇEKME LİMİTİ NEDİR, NE ANLAMA GELİYOR?

ATM'den para çekme limiti, bankaların bireysel müşterileri için belirlediği bir limit. Banka hesabınızda ne kadar paranız olursa olsun, çekmek istediğiniz bu para bankanın belirlediği günlük limitin üzerinde ise para çekme işlemini banka ATM'sinden gerçekleştiremezsiniz.

Bankaların ATM'den para çekme limiti koyma nedenlerinden en önemlisi ise olası hırsızlıkların ve dolandırmaların önüne geçmek. Her bankanın günlük limiti farklı. Birçok banka bunu 5 bin TL olarak belirlemiş durumda.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN