Nakit ihtiyacı olanlara kara haber! Merkez Bankası talimat verdi, bankalar o hizmeti kapattı!

Nakit ihtiyacı olanlara kara haber! Merkez Bankası talimat verdi, bankalar o hizmeti kapattı!

Merkez Bankası'nın rezervlerinin düşmeye devam etmesi, bankaları da radikal kararlar almaya zorladı. Merkezi Bankası'nın bankalara gönderdiği talimatla milyonlarca banka müşterisinin kullandığı nakit avans hizmeti kısıtlandı veya kapatıldı. Peki, kredi kartından nakit avans kullanımı kaldırıldı mı? Neden nakit avans kullanamıyorum? İşte, bankaların nakit avans hizmetini kapatmasıyla ilgili son durum...

Merkez Bankası, kredi kartlarında nakit çekim ve kuyum harcamaları için yeni bir düzenlemeye gitti. Yeni düzenlemeye göre, Merkez Bankası belirli bir limitin üzerinde olan kredi kartlarıyla yapılan nakit çekim ve kuyum harcamalarının kredi türüne bağlı olarak yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasını kararlaştırdı.

NAKİT AVANS ÇEKİMİ KISITLANDI

Bu kararın temel amacı, kredi kartı nakit avans limiti ve döviz ile kuyum alımlarını kontrol altına almak olarak belirlendi. Sonuç olarak, bu kararla birlikte hiçbir kredi kartı kullanıcısı, kredi kartından nakit avans çekme imkanına sahip olamayacak, limit ne olursa olsun.

BAZI HESAPLARIN NAKİT AVANS LİMİTİ SIFIRLANDI

Önceki düzenlemede, 20 bin TL limiti bulunan ve bu limitin 5 bin TL'sini aylık harcamalara, 7 bin TL'sini ise taksit borçlarına ayıran bir kullanıcı, toplamda 8 bin TL nakit avans kullanabiliyordu.

Fakat yeni kararla birlikte, artık hiçbir şekilde nakit avans kullanımı mümkün olmayacak ve kullanıcının nakit avans limiti 0 TL'ye düşmüş olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN