Ev sahipleri dikkat: İki katına çıkıyor! 6 Şubat depreminden sonra tarife değişti

Ev sahipleri dikkat: İki katına çıkıyor! 6 Şubat depreminden sonra tarife değişti

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 6 ay önce iki katına çıkardığı zorunlu deprem sigortası için bir azami teminat tutarı için harekete geçti. İşte, DASK'ın ev sahiplerini yakından ilgilendiren kararı...

Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük depremin ardından Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) hasar tazminat ödemelerine hemen başlamıştı. Depremin ardından 11 ilde 519 bine yakın hasar dosyası açılırken, 30 Nisan 2023 itibarıyla tüm ödemeler tamamlandı. Bugüne kadar ise 23.5 milyar TL hasar ödemesi yapıldı.

Ancak vatandaşların en çok dile getirdiği konu ise DASK'ın ödediği hasar tazminatlarının düşüklüğü oldu. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte DASK'ın, 6 ay önce iki katına çıkardığı zorunlu deprem sigortası için azami teminat tutarlarını yeniden değiştirecek.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI İÇİN ÇALIŞMA

Ekonomi Gazetesi'nden Selçuk Altun'un haberine göre DASK, her yıl yapı maliyetlerinde yaşanan artışı göz önünde bulundurarak bir azami teminat belirliyor. Bu nedenle DASK teminat limitlerinde her yıl güncellemeler yapılıyor.

En son 2022 yılı Kasım ayında yapılan değişiklikle birlikte zorunlu deprem sigortasında metrekare birim maliyeti 1508 TL'den, 3 bin 16 TL'ye çıkmış, azami teminat tutarı da 2023 yılı için 640 bin TL olarak belirlenmişti. Ancak, enflasyonist ortam ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle henüz 6 ay geçmesine karşın bu rakam da bugün itibariyle düşük kaldı.

FARKI HAZİNE ÜSTLENECEK

Bu kapsamda devreye giren DASK'ın teknik işleticisi Türk Reasürans, 3 bin 16 TL olan rakamı 6 bin bin TL'ye çıkarmak için Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile birlikte çalışmalara başladı.

Konu, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na da aktarıldı. Bu kapsamda, teminat tutarındaki yüzde 100 artışla birlikte poliçe primleri de benzer oranda artacak. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile 1 sene boyunca aradaki farkı devletin üstleneceği bir planlama yapılıyor. Planlamayla ilgili çalışmaların kısa bir süre içerisinde netleşmesi bekleniyor.

TEMİNATLAR 2 KATINA ÇIKACAK

Eğer düzenleme bu şekilde yapılırsa, DASK'ın vereceği en yüksek teminat da 640 bin TL'den 1 milyon 280 bin TL'ye çıkacak ve hemen hemen bugün itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 100 metrekare bir ev için belirlemiş olduğu inşaat maliyetlerine gelmiş olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN