Avrupa Birliği raporunda vahim tablo: Türkiye suç ağlarında etkin role sahip

Avrupa Birliği raporunda vahim tablo: Türkiye suç ağlarında etkin role sahip

Europol'un yeni yayımladığı rapor, suç örgütlerinin faaliyet gösterdiği başlıca merkezler arasında Türkiye'nin de bulunduğunu ortaya koyuyor. Raporda, Türkiye'nin suç örgütlerinin operasyonlarını yürüttüğü önemli merkezlerden biri olarak yer aldığı vurgulanıyor.

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı Europol'un son raporuna göre, Avrupa'nın güvenliğini tehdit eden 821 suç örgütü bulunuyor ve bu örgütler arasında Türkiye kökenli vatandaşlar ve göçmenler de önemli bir rol oynuyor.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın aktardığı habere göre, Europol'un AB Komisyonu'nun talebi doğrultusunda hazırladığı rapor, AB üyesi 27 ülke ile Türkiye dahil olmak üzere 17 ortak ülkenin emniyet birimlerinden elde edilen veriler ışığında ortaya kondu.

Rapora göre, 112 farklı ülkeden 25 binden fazla kişinin yer aldığı 821 suç örgütü, Avrupa'da çeşitli illegal faaliyetlerde bulunuyor. Türkiye kökenli "kilit üyeler" genellikle Belçika, Hollanda ve Almanya gibi ülkelerden oluşan suç ağlarının merkezinde yer alıyor. Bu suç örgütleri genellikle uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama gibi faaliyetlerle öne çıkıyor.

TÜRKİYE MERKEZLERDEN BİRİ OLARAK KAYDA GEÇTİ

Europol raporuna göre, Türkiye, suç örgütlerinin faaliyetlerinin merkezlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle sahte silah üretimi konusunda Türkiye'nin önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Europol'e göre, sahte silahlar genellikle Türkiye'de üretiliyor ve daha sonra Avrupa Birliği ülkelerine sokuluyor.

Ayrıca rapora göre, Türkiye kökenli suç örgütleri insan kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığı gibi illegal faaliyetlerde de aktif bir rol oynuyor. Bu tür faaliyetlerde Türkiye, Irak, Moldova, Romanya, Suriye ve Ukrayna vatandaşlarının karıştığı belirtiliyor.

SİLAHLAR TÜRKİYE'DE ÜRETİLİYOR

Europol, bu suç ağlarının Belçika veya Hollanda uyruklu bazı kilit üyelerinin, başta Türkiye ve Fas olmak üzere diğer ülkelerden geldiğini belirtiyor. Europol’e göre bu örgütler AB vatandaşı olanlar hariç aynı zamanda Arnavut, İngiliz, İtalyan, Faslı ve Türk kimliğine sahip önemli üyeler bulunduruyor.

Europol raporuna göre, insan kaçakçılığı konusunda da Türkiye kökenli suç örgütü üyeleri aktif konumda. Göçmen kaçakçılığı faaliyetlerine en yaygın olarak Türkiye, Irak, Moldova, Romanya, Suriye ve Ukrayna vatandaşları karışıyor.

Rapora göre, son dönemlerde AB sınırları içerisinde yaygın biçimde ve büyük miktarlarda, tamamen orijinal olmayan, sahte ateşli silahlar ele geçirilmeye başlandı. Europol, bu sahte ateşli silahların çoğunlukla Türkiye'de üretildiğine ve daha sonra Türkiye’deki suç şebekeleri tarafından AB ülkelerine satıldığına inanıyor.

DİJİTAL DOLANDIRICILIKTA TÜRKİYE AYRIŞIYOR

Raporda ayrıca, Avrupa vatandaşlarına yönelik telefon ve dijital dolandırıcılık faaliyetlerinin bir kısmının da Türkiye kökenli suç örgütleri tarafından gerçekleştirildiği vurgulanıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN