Babacan'dan Merkez Bankası'nın kararının ardından hükümete tepki: Faiz talimatla düşmez, güvenle düşer

Babacan'dan Merkez Bankası'nın kararının ardından hükümete tepki: Faiz talimatla düşmez, güvenle düşer

DEVA Partisi lideri Babacan, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından açıklamalarda bulundu. Babacan, "Bu hükümet şunu anlamıyor: Faiz talimatla düşmez. Güvenle düşer." ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Niğde'de partisinin il binasının açılışında Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan indirmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hükümete tepki gösteren Babacan, "Bankalardan borç aldığınız faiz indi mi? Siz ondan haber verin. Piyasa faizi o. Aradaki farkı banka kazanıyor. Bankalar mutlu. Bu hükümet şunu anlamıyor: Faiz talimatla düşmez. Güvenle düşer." dedi.

Babacan'ın açıklamaları şöyle;

“Merkez Bankası'nın faizi bankalara borç verdiği faiz. Bankalardan borç aldığınız faiz indi mi? Siz ondan haber verin. Piyasa faizi o. Aradaki farkı banka kazanıyor. Bankalar mutlu. Son dönemde, hiç kazanmadıkları parayı kazanıyorlar.

Merkez Bankası'ndan 13'le alıyorlar, yüzde 30'la, 35'le, 40'la piyasaya satıyorlar. O da kredi alabilene… Herkese kredi yok. Bu hükümet şunu anlamıyor: Faiz talimatla düşmez. Güvenle düşer."

"EN GEÇ 2 YIL İÇİNDE DE ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRİRİZ"

"Ekonomiyle ilgili bütün kurumları 1 ayda ayağa kaldırırız. En geç 6 ay içinde kriz ortamını ortadan kaldırırız. En geç 2 yıl içinde de enflasyonu tek haneye indiririz. 2001-2002 krizini biz çözdük. 2008-2009 krizini de biz çözdük. Yaptık, yine yaparız. Yaptık, çok daha güzelini yaparız. Bunun için kadrolarımız hazır.”

“ELİN PARASINA ENDEKSLİ MİLLİ PARA OLUR MU?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kur korumalı mevduat sistemi için kullandığı ‘kur garantili milli para’ ifadelerini eleştiren Babacan şöyle devam etti:

“Elin parasına endeksli millî para olur mu? Bankada parası olanın parasını kura endeksledin de emekli maaşını niye endekslemedin? Emeklimizin aldığı maaş millî para değil mi? Türk lirası almıyor mu? Onu niye endekslemiyorsun? Asgari ücreti de kura endeksle… Sen memurun, emeklinin maaşını, asgari ücreti kura endeksledin mi ki milletin bankadaki parasını kura endeksliyorsun?"

“YILLARCA FİLİSTİN DAVASINA EN BÜYÜK ZARARI SEN VERDİN”

İsrail ile ilişkileri düzeltiyoruz diye neredeyse top atacaklar, havai fişek fırlatacaklar. İlişkileri apar topar niye düzeltiyorlar? Acaba milletten desteklerini kaybettiler de kendileri mi dış güçlerden medet umuyorlar? İsrail ‘terör devleti' idi, ‘zulüm devleti' idi. Şimdi ‘Filistin davasını savunmanın önemli bir yolu İsrail ile iyi ilişkilerden geçer' dedi. Ha, şunu bileydin. Peki, ilişkileri bozan sen değil misin? Demek ki yıllarca Filistin davasına en büyük zararı sen verdin."

“70 BİN SOSYAL DESTEK UZMANI GÖREVLENDİRECEĞİZ”

"Sosyal yardım, sosyal destek bir haktır. Biz, Türkiye genelinde 70 bin sosyal destek uzmanı görevlendireceğiz. Ailelerin kapılarını çalacaklar. Vatandaş şu anda 41 kapı çalmak zorunda kalıyor. Devletin sosyal destek, sosyal yardım verdiği 41 ayrı kapı var. Vatandaşlarımız onu bilemez, bulamaz.

Sosyal destek uzmanları gidip ailenin durumuna bakacaklar. Sağlık olur, rehberlik yardımı olur, psikolojik destek olur, engelli birey olur, mahalleye yeni taşınmıştır yol yordam bilmiyordur… Yardıma ihtiyacı varsa o arkadaşlarımız yardımcı olacak. Cep telefonundan direkt ‘Benim şu ihtiyacım var' diye aranabilecekler."

“BÜTÜN SULAMA PROJELERİNİ İLK 5 YILDA TAMAMLAYACAĞIZ”

"Avrupa'nın en büyük tarım arazilerine sahip olan ülkenin tarım politikası olmadan yürümesi mümkün değil. Bütün sulama projelerini iktidarımızın ilk 5 yılında tamamlayacağız. Barajlar, göletler, isale hatları, kapalı, basınçlı sistem su dağıtım kanalları, damlama, yağmurlama… Tamamını tamamlayacağız. Toprağa su gidince verim en az ikiye, üçe katlıyor. Toprağa su gidecek ki gençler çiftçiliği meslek edinsin. Toprağa su gidecek ki ülkenin yarınları ayağa kalksın. Toprağa su gidecek ki tarım ölmesin.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN